GeriEğitim Suriyeli öğretmenlere eğitim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriyeli öğretmenlere eğitim

UNICEF, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin çocuklarına kamplarda eğitim veren Suriyeli öğretmenleri eğitime aldı.

Suriye’den kaçarak, Türkiye’ye sığınan ve kamplarda kalan Suriyeli ailelerin çocuklarına, gönüllü eğitim veren öğretmenlere, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapan UNICEF, Avrupa Birliği tarafından verilen finansal destek ile 'Türkiye'deki Suriyeli Çocukların Desteklenmesi Projesi’ni geliştirdi. Hatay’ın İskenderun İlçesi’ndeki Anemon Otel’de ilki gerçekleştirilen eğitim seminerine 173 Suriyeli öğretmen katıldı. Öğretmenlere, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan görevlendirilen proje eğitim moderatörleri tarafından eğitim verildi. Türkiye’deki kamplarda, çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 200 bin Suriyelinin barındığı ve kamplardaki çocuklara bin 400 gönüllü öğretmenin eğitim verdiği belirtildi.
Projenin, UNICEF, AB ve AFAD tarafından geçtiğimiz aylarda başlatıldığını ve Türkiye’deki kamplarda yaşamlarını sürdüren Suriyeli çocukların, mevcut koşullara dayanıklılıklarının artırılmasının amaçlandığını belirten UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, projenin çocuklarla iletişimde en önemli unsurlardan biri olan öğretmenlere yönelik bir eğitim projesi olduğunu söyledi.

"Ülkenize dönecekseniz eğitim önemli"

Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınanlara seslenen Dr. Ayman Abulaban, Suriyeli sığınmacıların eninde sonunda ülkelerine döneceklerini, bu sürede içinde özellikle kız çocukları başta olmak üzere, kamplardaki çocukların eğitimine önem vermelerini istedi. Eğitimin gıda ve su kadar önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Abulaban, "Su ve gıda kadar önemli olan bir şey var, o da eğitim. Bu eğitimleri aksatmayın. Sizler, burada gönüllü olarak, çocuklarımız için eğitim veriyorsunuz. Bir süre sonra ülkenize döneceksiniz. Bu sürede eğitim önemli. Türkiye’ye de bu imkanları sunduğu için teşekkür ediyorum"dedi.

"Kamp okulları bizim okullardan daha iyi"

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Grup Başkanı Atıf Ala da konteynır ve çadır okullarının şartlarının çok iyi olduğunu söyledi. Ala, kampları tek tek gezerek incelemelerde bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Kampları dolaştım. İnanın, kamplarda bizim resmi okullarımızdan daha iyi şartlarda olan okulları gördüm. Bunlardan ülkem adına gurur duydum. Şunu kesinlikle unutmamanızı istiyorum. Biz Türk milleti olarak, kesinlikle Suriyeli kardeşlerimizi başka bir millet olarak görmüyoruz. Onlar bizim kardeşlerimiz, hep öyle gördük. Hükümetimiz de, devletimizde öyle görüyor. Eğer bizden, Bakanlığımızdan istediğiniz, kamplarda çadır okullarında, konteynır okullarında gördüğünüz eksiklikler varsa, bize bildirin, onları da giderelim."
Proje yetkilileri, Hatay’dan sonra Gaziantep ve Şanlıurfa’daki kamplarda görev yapan Suriyeli öğretmenler için de seminerler düzenleneceğini bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle