GeriEğitim Suriyeli öğrenciler eğitime başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriyeli öğrenciler eğitime başladı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Siirt'e sığınan 120 Suriyeli öğrenci eğitime başladı.

Suriyeli öğrenciler eğitime başladı

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda sabah eğitim gören Suriyeli öğrenciler, öğleden sonraları ise kendi dil ve müfredatlarına göre 14 Eylül Ortaokulu’nda açılan 14 Eylül Geçici Eğitim Merkezine devam ediyor.     

Merkez koordinatörü Mehmet Faruk Süzgün, üçüncü yılına giren merkezde 10 öğretmenin görev yaptığını söyledi. Merkeze yeni öğrenci kaydı almadıklarını anlatan Süzgün, "Merkezimizde 2’nci sınıftan 8’inci sınıfa kadar öğrencilerimiz eğitim görüyor. Zaman içerisinde öğrencilerimiz örgün eğitime kazandırılacağı için bu sene birinci sınıfa öğrenci kaydı yaptırmadık" dedi.     

Süzgün, UNICEF'in bu yıl kendilerine gönderdiği kırtasiye malzemelerini öğrencilere dağıttıklarını belirtti.     

"Desteklerin devam etmesini istiyoruz"     

Müdür ve Arapça öğretmeni Suriyeli Hammud Elmatar da kendilerine kucak açan Türkiye'nin, çocuklarına da eğitim hayatlarını sürdürme imkanı verdiğini söyledi.     

Bu sene ders kitaplarının yanında kırtasiye malzemelerini de dağıttıklarını dile getiren Elmatar, şöyle konuştu:
"Gündüzleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda örgün eğitimlerine devam eden öğrencilerimize öğleden sonraları ise merkezimizde kendi dil ve müfredatlarımıza göre eğitim veriyoruz. Bu şekilde öğrencilerimiz hem Türkçe öğreniyor hem Arapça'yı da unutmamış oluyor. Biz de bu durumdan çok memnunuz. Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz."     

Savaştan önce Rakka kentinde ziraat mühendisi olarak görev yapan öğretmenlerden Abdulnadir Elfendi, Türkiye'de ortaokul öğrencilerine fen dersi verdiğini ve bundan dolayı çok mutlu olduğunu anlattı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle