GeriEğitim Şube müdürü atamaları yargıya taşındı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şube müdürü atamaları yargıya taşındı

Şube müdürü atamaları yargıya taşındı
refid:27744334 ilişkili resim dosyası

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, mahkeme tarafından şube müdürlüğü atamalarının durdurulduğunu belirterek, “Ancak Milli Eğitim Bakanlığı yapılan atamaları iptal etmediği gibi sendikamızın başvurusuna yasal süre içerisinde cevap vermedi ve talebimizi reddetti. Türk Eğitim-Sen olarak, yargı kararının uygulanması ve sadece sözlü sınavdan alınan puanların esas alınarak belirlenen başarı sıralamasına göre atanan kişilerin atamalarının iptali için konu yargıya taşındı" dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, mahkeme tarafından Milli Eğitim Bakanlığındaki şube müdürlüğü atamalarının durdurulduğunu bildirdi.
Koncuk yazılı açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğinin yayınlandığını anımsattı.
Bu yönetmelik doğrultusunda yapılan yazılı ve sözlü sınavların ardından atamaların gerçekleştirildiğini hatırlatan Koncuk, söz konusu atamaların sadece sözlü/mülakat puanları esas alınarak yapıldığını savundu. Bu durum ve ilgili yönetmeliğin çeşitli maddelerinin Türk Eğitim-Sen tarafından Danıştay nezdinde davaya konu edildiğini ve yürütmeyi durdurma kararı verildiğini bildiren Koncuk, şu ifadeleri kullandı:

"Kararlarda özetle, şube müdürlüğü atamaları için, sadece sözlü sınavla atama yapılamayacağı, objektif olan yazılı sınavının değerlendirme dışı bırakılamayıp belirleyici olması gerektiğinden söz edildi. Türk Eğitim-Sen olarak Danıştay 2. Dairesi tarafından yürütmesi durdurulan 21/1. Madde kapsamında tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulan başarı sıralamaları esas alınarak yapılan şube müdürü atamalarının tümünün iptalini talep edildi. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı yapılan atamaları iptal etmediği gibi sendikamızın başvurusuna yasal süre içerisinde cevap vermedi ve talebimizi reddetti. Türk Eğitim-Sen olarak sorumlu sendikacılık anlayışı gereği, yargı kararının uygulanması ve sadece sözlü sınavdan alınan puanların esas alınarak belirlenen başarı sıralamasına göre atanan kişilerin atamalarının iptali için konu yargıya taşındı."

Ankara 17. İdare Mahkemesinin tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulan başarı sıralamaları esas alınarak yapılan şube müdürü atamalarının tümünün yürütmesinin durdurulmasına karar verdiği bilgisini paylaşan Koncuk, "Yargı açıkça Milli Eğitim Bakanlığı’na hukuk dersi verildi. Bakanlığın Danıştay kararının sadece yönetmelik hükümlerinin yürütmesini durdurduğu, bireysel işlemlerin bu karardan etkilenmeyeceği yönündeki beyanlarına en güzel cevap hem Türk Eğitim-Sen hem de yargı tarafından verildi" görüşünü savundu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle