GeriEğitim Sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları için büyük iddia! MEB açıklamasına göre...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları için büyük iddia! MEB açıklamasına göre...

Sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları için büyük iddia! MEB açıklamasına göre...

Sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atamalarının gerçekleştirilmesini bekleyen 20 bin 127 öğretmen için heyecanı doruklara çıkardı. Geçtiğimiz hafta sonu mülakatları tamamlayan adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın değerlendirmeye aldığı sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları için sorgulamalarını gerçekleştirdi. Peki, sözleşmeli öğretmen sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, merakla beklenen konu hakkında detaylı bilgiler

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarıyla ilgili iddialar adayların kafasında soru işareti yarattı. 2017 yılında MEB tarafından yapılacak olan 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için mülakatlar 13 Mayıs Cumartesi günü yapıldı. Binlerce öğretmen adayı mülakat sonuçlarına gözünü çevirdi. Bazı basın organlarındaki iddialar ise heyecan dozunu daha da arttırdı. Peki, sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları bugün açıklanacak mı?

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK MÜLAKAT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bazı internet sitelerinde yer alan sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarının 17 Mayıs Çarşamba günü açıklanacağına dair iddialar, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından doğrulanamadı. Yetkililer, taraflarına konuyla ilgil henüz bir resmi yazı gelmediğini ifade etti. Mülakat sonuçları konusunda resmi kaynaklardan detaylı bilgi gelmesi halinde, haberimizden erişebilirsiniz.

SÖZLÜ SINAVDA KRİTERLER NELER OLDU?

Sözlü sınavda adaylar, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü; iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti; bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı; topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle
değerlendirildi.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 (yirmi) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.

Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

Tercihler herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılacaktır.

Adaylar il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecektir.

Adaylar tercih dışı seçenek olarak;

“Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.”
“Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

Tercihlerine atanamayan adaylardan “9.5.2.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü ile bilgi teknolojileri bölümü mezunları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

ATAMA NASIL YAPILACAK?

Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.

Adayların puanlarının eşitliği hâlinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecektir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle