GeriEğitim MEB liseye geçişte tercih edilebilecek okulların listesini duyurdu.. Hangi liseler sınavla öğrenci alacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB liseye geçişte tercih edilebilecek okulların listesini duyurdu.. Hangi liseler sınavla öğrenci alacak?

MEB liseye geçişte tercih edilebilecek okulların listesini ve LGS kılavuzunu yayımladı. Bu yıl ilk kez uygulanacak olan Liseye Geçiş Sınavı'nın ardından öğrenciler MEB tarafından belirlenen nitelikli eve en yakın okul seçiminde bulunacak. Peki hangi liseler sınavla öğrenci alacak? LGS başvuruları ne zaman kadar devam edecek? İşte liseye geçişte tercih edilebilecek okulların listesi ve başvuru sürecine ilişkin bilgiler!

MEB liseye geçişte tercih edilebilecek okulların listesini duyurdu.. Hangi liseler sınavla öğrenci alacak?

Sınavla öğrenci alacak liseler listesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Nitelikli liseler olarak belirlenen okulların il bazlı listelerini yayımlayan bakanlık, il ve ilçelerde yer alan sınavla öğrenci alacak liselerin isimlerini yayımladı. Türkiye genelinde toplam 1.369 lise için gerçekleştirilecek olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) başvuruları, 11-18 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İşte, sınavla öğrenci alacak liseler listesi

MEB, resmi sitesinden şu açıklamayı yaptı:

“Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjanları 10 Nisan 2018 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde yayımlanarak kamuoyu ile paylaşıldı.

Merkezî Sınava isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaklar.

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecek.

1.369 LİSEYE GİRİŞ SINAVLA
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) kılavuzuna göre İstanbul’da 225, Ankara’da 82,İzmir’de 62 olmak üzere Türkiye genelinde sınavla girilecek lise sayısı toplam 1.369 oldu.

Yurt dışında e-Okul Sistemi’ne kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler, Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği dikkate alınarak denklikleri yapıldıktan sonra başvurularını Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri/Konsoloslukları üzerinden yapacaklar.

Merkezî Sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir. Öğrencinin herhangi bir sorun ya da zorlukla karşılaşmaması için elektronik ortam üzerindeki bilgilerinin güncel olması gerekiyor.

Merkezî Sınav; 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. 02 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan sınav, iki bölüm hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacak.

Sınavın iki bölümü arasında verilen süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacaktır. Bu sürede öğrenciler okullarından ayrılamayacaklar.

Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi 22 Mayıs 2018 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından renkli olarak alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacaklar. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracak.

Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacak.

Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirmeye ilişkin iş ve işlemler 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alacak.

MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK OKUL LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (10.04.2018-2)İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle