GeriEğitim Son 2 LYS bu hafta sonu yapılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son 2 LYS bu hafta sonu yapılacak

Son 2 LYS bu hafta sonu yapılacak
refid:23547711 ilişkili resim dosyası

Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) 23 Haziran Cumartesi, Fen Bilimleri (LYS-2) ise 24 Haziran Pazar günü yapılacak.

Adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka “2012-LYS Sınava Giriş Belgesi” ile “nüfus cüzdanı” veya “pasaport” bulundurmaları gerekiyor.
Üniversiteye girişte ikinci aşama sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın son iki sınavı LYS-2 ve LYS-3, 22-23 Haziranda yapılacak. Türkiye’de 81 il merkezi ile Lefkoşa’da gerçekleştirilecek LYS’ler saat 10.00’da başlayacak. 22 Haziran Cumartesi günü LYS-2 Fen Bilimleri Sınavı’na 332 bin 284 aday girecek. Sınava tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecek. LYS-2’de, fizik, kimya ve biyoloji testleri yer alacak. Testlerde 30’ar soru bulunacak ve 45’er dakika cevaplama süresi verilecek.
Edebiyat-coğrafya Sınavı (LYS-3) ise 23 Haziran Pazar günü yapılacak. Sınava 649 bin 716 aday katılacak. Sınava tek oturumda uygulanacak ve toplam 120
dakika sürecek. LYS-3’te, Türk dili ve edebiyatı testi ile Coğrafya-1 testi yer alacak. Türk dili ve edebiyatı testinde 56 soru bulunacak ve 85 dakika cevaplama süresi verilecek. Coğrafya-1 testinde ise 24 soru bulunacak ve 35 dakika cevaplama süresi verilecek. Testler ayrı soru kitapçıklarında bulunacak ve tek cevap kağıdı kullanılacak. Adayların sınava gelirken yanlarında sınava giriş belgeleriyle fotoğraf ve TC Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı vaya pasaport bulundurmaları gerekiyor. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan aday, mazereti ne olursa olsun LYS’ye alınmayacak. Bir aday, bu belgeleri yanında olmadığı halde sınav merkezi yöneticilerinin, bina ve salon sorumlularının veya ÖSYM temsilcilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile adayın sınavı ÖSYM Başkanlığınca geçersiz sayılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle