GeriEğitim Sıralamalarda çok yığılma olmayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıralamalarda çok yığılma olmayacak

Sıralamalarda çok yığılma olmayacak

1 milyon 72 bin 396 adayın başvurduğu Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sona erdi. Sonuçların 11 Temmuz’da açıklanmasıyla adaylar tercih telaşına düşecek.

2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları Kontenjanları Kılavuzu’nun bugün ÖSYM’nin sitesinden paylaşılması planlanıyor. Kültür Eğitim Kurumları Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal, LYS’lerin matematik dışında beklenen zorluk düzeyini yakalayamadığını ancak geçen yıla oranla daha özenle hazırlanmış, seçici sorunun olduğunu söyledi. Ünsal, 2017 YGS’nin nitelikli oluşunun ve LYS’lerdeki dengenin, puana olmasa da sıralamaya olumlu yansıyacağını, benzer neti yapanların 2016 sıralama değerinden daha iyi sıralar alabileceğini belirtti. Sıralama yığılmalarının bu sene geçen yılki kadar yaşanmayacağını, bunun da tercihlerde adayları rahatlatabileceğini ifade etti.

Çelişkili soru iddiası

- LYS-1’de (Matematik) geometride bu yılki 12’nci sınıfların müfredatında olmayan ‘uzay analitiği’ konusundan iki soru çıkması tartışma yaratmıştı. ÖSYM’nin soruları yayınlanmasıyla T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük testinin 20’nci sorusunun da çelişkili olduğu iddia edildi. Uğur Okulları Akademik Kurul Üyesi Tarih Bölüm Başkanı Zeynep Ergun, “Sorunun Karlofça’dan başlatılması çelişki yaratıyor. Cevap B olsa da E seçeneği tartışmaya açık. Arabuluculukla denge politikasının karıştırıldığını düşünüyoruz. Avusturya ve Prusya’nın arabuluculuğunun denge politikasına örnek olması söz konusu değil. Soruda kavram kargaşası var” dedi.

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle