GeriEğitim Sınıf öğretmeninden roket projesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınıf öğretmeninden roket projesi

Fen bilgisi dersinde yaptığı deneyin sonucunu 20 yıl araştıran Giresunlu sınıf öğretmeni Celalettin Turkar iç darbe ile hareket edebilen roket projesi hazırladı. Turkar, Türk Patent Enstitüsü’nün davetiyle 3-6 Mart 2016 tarihinde İstanbul Buluş Fuarı’nda roketi tanıtacağını belirtti.

Sınıf öğretmeninden roket projesi

Sınıf öğretmeni Celalettin Turkar, roket üzerine araştırmalar yaparak uzun süre uğraş verdiğini anlatarak, şöyle konuştu:
"Diğer roketler arkasından itki kuvvetini oluşturan gaz alttan püskürerek hareket etmesini sağlar. İç darbe ile hareket edebilen bu rokette itki kuvveti roketin içinde yanmakta ve yüksek basınç oluşuyor, oluşan yüksek basınçlı gazın roketin ön tarafına vurmasıyla hareketi sağlanıyor. Olayı tamamen beynimde tasarladım ve her yerde kafamda canlandırdım daha sonra da projeyi oluşturdum."     

Türk Patent Enstitüsü’nün davetiyle 3-6 Mart 2016 tarihinde İstanbul Buluş Fuarında roketi tanıtacağını dile getiren Turkar, "İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi mezunuyum. Bu olayı milli düşünüyorum ve bu projeye devletimizin sahip çıkmasını bekliyorum" dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle