GeriEğitim Sınavda başarı için sanat, spor ve müzik etkili olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınavda başarı için sanat, spor ve müzik etkili olacak

Çocuklarınızı şimdiden sanat, spor ve müzik alanındaki etkinliklere katın. Düzenli olarak bu alanda herhangi bir kursa gitmesini sağlayın. Çünkü, önümüzdeki yıl sınav başarısında bu etkinlikler çok ama çok önemli olacak.

Sınavda başarı için sanat, spor ve müzik etkili olacak
refid:27403626 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önümüzdeki yıllarda bu tür etkinliklere katılanlara artı bir puan vererek çocukları sadece akademik başarıları ile değil, yetenek, kültür ve sosyal alandaki etkinliklere katılımları ile de değerlendirecek. Yapılan çalışmaya göre yüzde 60-70 oranında çocuğun akademik başarılarına bakılacak. Yüzde 30-40 oranında da sportif, sanatsal, sosyal başarıları çocuğun liseye yerleşmesinde etkili olacak. Bu nasıl mı yapılacak?
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, “Altyapı kuruluncaya kadar biz bunu hayata geçirmiyoruz. Ama her yıl pilot uygulamalarla bu konuda adımlar atacağız. Benim arzum bütün çocuklarımız ortaokulu bitirdiğinde en azından bir spor, sanat ya da yabancı dil alanında belli bir düzeye gelmiş olsun. Biz bunları ayrıca ödüllendirelim. Şimdi aileler çocuğu sporla uğraşsa eğitimi aksar ikilemi ile karşı karşıyalar. Biz de diyoruz ki, ‘sen çocuğunu yeter ki iyi sporcu olarak yetiştir, biz ona ekstra puan verelim liseye yerleşmesinde.’ Şimdi onun çalışmalarını yapıyoruz” diyor.
Bu konuda ilk adımlar atılmış bile. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüşmeler sürüyor. Hedef, çocukların sportif ve sosyal alanda kendilerini yetiştiren, yeteneklerini geliştirebilen bireyler olarak ortaya çıkması.
Bunun nasıl yapılacağını sorduğumda Müsteşar Tekin şu cevabı verdi:
“Altyapısı olan ve akredite olan sivil toplum örgütleri, spor kulüpleri sanat ya da spor, müzik dernekleri milli eğitim e-Okul üzerinden bağlantı kursun. Yani keman eğitimi almak için bir müzik kursuna gidiyorsa sistemde bunu gösterecek. 8 yıl boyunca bir çocuğun piyano, keman ya da halk oyunları eğitimi aldığını düşünün ya da bir spor dalında lisanslı sporcu olarak gittiğini düşünün. 8 yıl boyunca beden eğitimi derslerini ya da benzer dersleri orada aldığını varsayalım. 8 yıl boyunca o konuda orada eğitim almış bir birey karşınıza çıkacak. Biz bunu oraya gittiği sürece e-Okul’a kayıtlı olarak gördüğümüzde, o etkinliklerle liseye yerleşmesinde bir artı olarak değerlendireceğiz. Böyle bir yapı kurmaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın hayali bütün çocuklarımızın yüzme öğrenmesi. Yüzme havuzlarının istatistiğini çıkarttık. Sportif anlamda mesafe kat edeceğiz. “
Onun için çocuğunuz kaçıncı sınıfta olursa olsun önerim bir an önce bir derneğe, kulübe şimdiden gönderin.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle