GeriEğitim Seviye Tespit Sınavlarında değişiklik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seviye Tespit Sınavlarında değişiklik

Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 15 Aralık toplantısında ‘2017 Seviye Tespit Sınavları (STS) ile ilgili köklü değişikliğe gidildi. Detaylar STS kılavuzunda belirtilerek YÖK’ün internet sitesinde yayınlandı.

Seviye Tespit Sınavlarında değişiklik

Yükseköğretim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, STS için yapılan değişiklikler şöyle:

- Seviye Tespit Sınavları (Mühendislik, Hukuk, Türkçe/Türk Dili ve Edebiyatı, Beden Eğitimi ve Spor, Veteriner, Hemşirelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ergoterapi ve diğer alanlarda (Tıp Doktorluğu, Diş Hekimliği ve Öğretmenlik hariç)) Gazi Üniversitesi’nce yılda iki kez yapılacak.

- STS’nin birinci ve ikinci aşaması birleştirilerek tek oturumda uygulanacak.

- Yükseköğretim Kurulu’nun yapacağı (Gazi Üniversitesi’nce yapılacak) sınavların değerlendirme işlemlerinde adayların doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının 1/4’ü  çıkarılarak testten aldığı ham puanlar bulunacak. Sınavdan sonra yapılan değerlendirme ve analizlerde veya itiraz sonucu incelenen bir alan testin de hatalı soru bulunduğu takdirde ilgili soru iptal edilerek kalan soru sayısı üzerinden değerlendirmeye gidilecek.

- STS’lerde başarılı olabilmek için alınması gereken asgari başarı puanının 100 üzerinden 40 puan olmasına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’nca yapılacak Tıp Doktorluğu, Diş Hekimliği ve Öğretmenlik alanında yapılan sınavlardaki uygulamalar devam edecek. 

 2017 Seviye Tespit Sınavı Kılavuzu için tıklayınız

Yorumları Göster
Yorumları Gizle