GeriEğitim Serbest kıyafet genişleyerek devam edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serbest kıyafet genişleyerek devam edecek

Serbest kıyafet genişleyerek devam edecek
refid:23471845 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gelecek yıl okullarda serbest kıyafet uygulamasının genişleyerek devam edeceğini ve içerisinde forma seçme özgülüğünün olacağını söyledi.

Bilecik Pazaryeri ilçesine bağlı Demirköy’deki ‘Geleneksel Birlik ve Beraberlik Pilavı’ etkinliğine katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı okullarda kıyafet, Seviye Belirleme Sınavı ve Öğretmen Liseleri hakkında sorulan soruları yanıtladı.

Avcı, “Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili çalışma yapılıyor mu?” sorusuna, “Ne güzel hava, güzel ortam var. Dershanelerin durumuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Neticelendiği zaman net bir açıklama yapacağız. Şu anda net bir açıklama yapma aşamasında değiliz” diye yanıtladı. “Okullarda diploma ücreti alınıyor ve bu konuda çok şikayet var” denilmesi üzerine Avcı, ücret alınmaması gerektiğini söyledi.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Gelecek yıl kıyafet yönetmeliği değişecek mi, yoksa serbest kıyafet devam edecek mi?” sorusu üzerine ise, “Serbest kıyafet genişleyerek devam edecek. Serbest kıyafetin içerisinde forma seçme hürriyeti olacak” diye cevap verdi.

“Fen ve Anadolu Liseleri kapanmayacak”

“Türkiye’de nüfusu 300 bin olan yerlerde Fen ve Anadolu Öğretmen Liseleri kapanacak mı?” diye sorulması üzerine Bakan Avcı, “Hayır kapanmayacak. Yenisi açılmayacak. Gerekli öğrenci alt yapısı olmayan yerlerdeki okullar dönüştürülecek ama bütün okullarımız mevcut kapasitelerine göre değerlendirilecek” yanıtını verdi.

“Tek sınava bağlı öğrenci alımı şikayetçi olduğumuz bir konu”

"Seviye Belirleme Sınavı yapıldı ve bundan sonra olacak mı?" sorusuna ise, Bakan Nabi Avcı şöyle cevap verdi:
“Şimdi her halükarda Fen ve Anadolu Öğretmen Liselerinin kapısında ciddi yığılma olan okullara bir eleme yapmak gerekiyor ama bunu tek bir sınava, çocukları strese sokan, sadece test becerilerine dayalı tek bir sınava bağlı olarak öğrenci seçmek hepimizin şikayet ettiği bir konuydu. Geçenlerde Meclis’te de gerekli açıklamaları yaptım. Siz de takip etmişsinizdir onları. İnşallah önümüzdeki yıl ve ondan sonraki yıllarda müfredatta yani sene içerisinde okutulan dersler ve onlardan alınan notlarla değerlendirmelere katılacağı bir sistem oluşturmaya çalışıyoruz. Bu merkezden yürütülecek ve merkezde değerlendirilecek, dallarında da hiçbir öğretmenin kendi sınavında değil öğretmenlerin farklı sınıflarda gözetmen olarak görevlendirilecekleri sınavlarla sene içi başarıları da değerlendirilecek ve onların değerlendirmeleri toplamında sıralama puanı yapılabilecek.”

Avcı’yı, doğum yeri olan Pazaryeri ilçesine bağlı Demirköy’deki etkinliğe, Bilecik Vali Vekili Süleyman Deniz, KİT Komisyonu ve AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Kaymakam Vekili Bekir Çelik, Vali Yardımcısı Eflatun Can Tortop, Pazaryeri İlçe Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, AK Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş, köy muhtarı İsmail Ünsal ile vatandaşlar katıldı.  Köy girişinde vatandaşlarla sohbet eden Avcı, daha sonra geleneksel birlik ve beraberlik pilavı yedi.
Avcı, yaptığı açıklamada, Demirköy’ün doğum yeri olduğunu ve kendi köyünde yapılan etkinliğe katıldığını söyledi. İlkokulu okuyarak mezun olduğu köyde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti. Bakan Avcı, “Her yıl muhtarlığımız sağolsun böyle bir organizasyon yapıyor. Civar köylerden de dostlarımızı çağırarak böyle bir arada bir etkinlik oluyor. Burada civar köylerden, Pazaryeri’nden, Bilecik’ten kardeşlerimizle, arkadaşlarımızla ve hemşehrilerimizle tekrar buluştuk. Güzel bir gün oldu” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle