GeriEğitim Sendikadan MEB’e siyah çelenkli protesto
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sendikadan MEB’e siyah çelenkli protesto

Sendikadan MEB’e siyah çelenkli protesto
refid:27127149 ilişkili resim dosyası

Türk Eğitim-Sen üyeleri, okul yöneticileri değerlendirme süreci sonunda bazı müdürlerin görevden alınmasını Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önüne siyah çelenk bırakarak protesto etti.

MEB önünde toplanan sendika üyeleri, çeşitli sloganlar atarak, dövizler taşıdı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı da olan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı açıklamada, çıkarılan yasayla MEB'deki 8 bin okul müdürünü görevden alındığını belirterek "Alınabilir, 'alınmaz' demiyoruz ama başarısızsa, liyakatı, kabiliyeti, sevk ve idare gücü yoksa alınabilir. Ama açıkça başarısı gözler önünde olan insanların alınmasını kabul edemiyorum" dedi.

Sayının 8 binle sınırlı kalmayacağını ileri süren Koncuk, "Yakında 4 yılını dolduracak müdürler, müdür başyardımcıları, müdür yardımcıları var. Onları da aynı akibet bekliyor. 73 bin insanın hakkı gasbediliyor" iddiasında bulundu.

Koncuk, MEB'in sorumluluğunda olan bazı düzenlemeleri de eleştiriler getirerek, öğretmenlerin il içi yer değiştirmeleri isteklerinin dikkate alınmasını istedi. Ağustos'ta yapılması planlanan 40 bin öğretmen atamasına yönelik düzenlemenin de TBMM'de görüşülememesi nedeniyle öğretmen maaşlarının 2 ay geciktiğini belirten Koncuk, atamaların ekime uzaması nedeniyle ağustosta 40 yaşını dolduran öğretmenlerin de yasa gereği atanamayacağını söyledi.

Koncuk, daha sonra MEB binası önüne siyah çelenk bıraktı.

MEB önündeki eylemde MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Türkiye Kamu-Sen'e bağlı bazı sendikaların genel başkanları da katıldı.

Siyah çelenge polis engeli

Türk Eğitim Sendikası Kocaeli Şubesi yönetici ve üyeleri, eğitimde siyasal kadrolaşma iddialarını protesto etmek amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de bulunduğu Kocaeli Valiliği önüne siyah çelenk bırakmak istedi. Vilayet binası önünde etten duvar ören Çevik Kuvvet polisi, eğitimcileri binaya yaklaştırmadı. Eğitimciler çelengi bir ağacın altına bırakmak zorunda kaldı.

Eğitimde okul müdürlerinin tamamına yakının görevden alınmasını protesto eden ve bunun siyasal kadrolaşma olduğunu ileri süren Türk Eğitim Sendikası Kocaeli Şubesi yönetici ve üyeleri, bugün Kocaeli Valiliği binasında bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü’ne siyah çelenk bırakmak istedi. Vilayet binası önünde geniş güvenlik önlemi alan polis ekipleri eğitimcileri binaya yaklaştırmadı. Bunun üzerine eğitimciler Vilayet binası karşısında bulunan Cebesoy Sokak’ta Vilayet binasını temsilen bir ağacın altına siyah çelengi bıraktı.

‘Bu nasıl demokrasi?’

Burada gurup adına açıklama yapan Türk Eğitim Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Süleyman Pekin oynanan oyunun tehlikeli olduğunu söyleyerek, eğitimcilere haksızlık yapıldığını savundu. Polisin valilik binası önünde aldığı önlemi şaşkınlık içerisinde izlediğini kaydeden Pekin konuşmasına söyle devam etti:
"Bir çelenk koymamıza bile izin verilmiyor. Bu nasıl bir demokrasidir. Bu ülkede bir gecede bu kadar okul müdürünün görevinden alınmasını ilk defa gördük. Bizlerde demokratik tepkilerimizi dile getirmemiz çok normaldir. Fakat buna bile izin verilmiyor. Oynanan oyun çok tehlikelidir. Hukuka aykırı olan bu uygulamanın yargıdan döneceğine inancımız tamdır. Çelengimizi de valilik binasını temsilen bir ağacın altına bırakıyoruz."

Protestonun ardından grup sessizce dağıldı.

Kilis’te de eylem var

Kilis’te de, Türk Eğitim-Sen üyeleri; yeni yasayla çok sayıda okul müdürünün görevden alınmasını Milli Eğitim Müdürlüğü önüne siyah çelenk bırakarak protesto etti.

Öğle saatlerinde polisin önlem aldığı Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelen eğitimciler, siyah çelenk bırakarak okul müdürlerinin görevden alınmasına tepki gösterdi. Grup adına konuşan Türk Eğitim-Sen Kilis Şube Başkanı Osman Boybeyi,
Kilis’te tasfiye edilmeye çalışılan okul müdürü sayısının 18 olduğunu da dile getirdi. Boybeyi, "Bu okul müdürleri kurumlarında başarılı çalışmalar yapan ve çoğunluğu Türk Eğitim Sen üyesi olan arkadaşlarımızdır" dedi.

Grup yapılan açıklamanın ardından Milli Eğitim Müdürlüğü önünden ayrıldı.

İstanbul’da da il milli eğitim önünde eylem yapıldı

İstanbul Cağaloğlu’ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde saat 12.30 sıralarında toplanan aralarında sendika yöneticileri, görevden alınan müdürler ve ailelerinin de olduğu grup, burada basın açıklaması yaptı.

‘Türk Eğitim-Sen’ yazılı pankart açan, grup, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde sık sık ‘Adalet dediniz hakkımızı yediniz’, ‘Yandaş sendika istemiyoruz’ şeklinde slogan attı.

Şile Şehit Serkan Angay Ortaokulu’nun müdürüyken görevden alınan Burak Candaş, eyleme eşi ve 3 kızı ile birlikte katıldı. Burak Candaş, eşi Gülten Candaş, kızları Serra Nazlı(12), Ülkü Hilal (5), Aybike Gökçen Candaş(2) ile birlikte, ‘Para-makam sıfırlandı. Şerefimiz göklerde’, ‘Baş eğmeyen babamla gurur duyuyorum’, ‘Çok şükür hırsız evladı değiliz’, ‘Malazgirt’ten 943 yıl sonra yine Bizans karşımızda’ yazılı dövizler açtı.

"Okul müdürü olarak müdürlüğümüz sıfırlandı"

Burak Candaş, haksız ve hukuksuz bir şekilde görev alınmasını protesto etmek için ailesiyle birlikte geldiğini söyledi. Candaş, "Çocuklarımın nafakası, ailemin geçimi, mesleki onurum, itibarım, vatanım ve milletim için buradayım. Şile Şehit Serkan Angay Ortakolu’nda okul müdürü olarak görevimi yapmaktaydım. Bu yeni çıkan kanun ve yönetmelik gereği sınavla kazanmış olduğum okul müdürlüğü haklarım elimden alındı. Şu anda da yeni eğitim-öğretim yılı dün başlamış olmasına rağmen benim öğretmen olarak nereye atanacağım, çocuklarımın hangi okula gideceği, nereye taşınacağım, ne gibi ekonomik sıkıntılar çekeceğimi belirsiz bir şekilde bekliyoruz" dedi.

Candaş kızlarının açtığı pankartlarla ilgili olarak da "Okul müdürü olarak, müdürlüğümüz sıfırlandı. Ülkemizde de sıfırlanan birçok şey var. Ancak bizim onurumuz ve şerefimiz her zaman göklerde dalgalanan birer sancaktır" ifadelerini kullandı.

Yüzlerini siyaha boyadılar

Eyleme katılan bazı okul müdürleri ile sendika yöneticileri görevden alınan okul müdürlerinin ayrımcılığa uğradığı iddiasıyla siyah boya ile yüzlerini boyadı.

Yüzünü boyayan İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ali İhsan Hasanpaşaoğlu, "Türkiye genelinde 16 bin müdürün 7 bin tanesi görevden alındı. İstanbul’da bu rakam 800’e yakın. Bu insanlar siyasi iktidara biat etmedikleri için bugün görevden alındılar. 30-35 devlete şerefle hizmet eden, sicilleri temiz, dosyaları başarı belgeleriyle dolu insanları bugün görevden aldılar. Görevden alınmalarının sebebi yandaş sendikaya mensup olmamalarıdır. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı’nda açıkça bir zulüm ve bölücülük vardır. Bizde buna dikkat çekmek, ve bu ülkenin ikinci sınıf vatandaşı olmadığımızı belirtmek için yüzümüzü boyadık" dedi.

Basın açıklaması okundu

Türk Eğitim-Sen 8 No’lu Şube Başkanı Remzi Özmen, İstanbul Şubeler Platformu adına basın açıklamasını okudu. Açıklamada, "Kurum Müdürü kardeşlerimizin okulları, ülkemizin geleceği için yaptıkları başarılı projeler, öğrenci başarısı için harcadıkları emekler dikkate alınmadı.Alın teriyle, bileklerinin haklarıyla geldikleri ve hak ettikleri yerler gasp edildi. Peki kim dikkate alındı? Yalnızca yandaş sendikanın talepleri dikkate alındı. Devlet kurumları adaletle hükmedinceye kadar, liyakati esas alıncaya kadar, haksızlığa, hukuksuzluğa dur denilinceye kadar sonu ne olursa olsun mücadelemiz sürecek" ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın ardından grup, İl Milli Eğitim Müdürlü Binası önüne siyah bir çelenk bırakarak olaysız bir şekilde dağıldı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle