Eğitim Haberleri

  Şehirlerde öğrenci indirimleri

  Kaan KOSOVA
  08.08.2015 - 10:11 | Son Güncelleme:

  YGS, LYS, meslek seçimi, derken üniversite için zor süreçleri atlattınız. Geriye üniversite hayatının tadını çıkarmak kaldı. Ancak bu sırada karşınıza çıkacak masraflar tadınızı kaçırabilir. Özellikle de büyük şehirlerde eğitim alacak öğrenciler için başlıca giderlerden biri de ulaşım. Bazı büyük şehirlerde sizi bekleyen ulaşım masraflarından önceden haberdar olun istedik ve sizin için araştırdık. Tabii çözüm için birkaç tüyo vermeyi de ihmal etmedik.

  İlk işiniz öğrenci kartı edinmek olsun

  Ulaşım için ödenen günlük meblağ az gibi dursa da, ay bazında baktığımızda rakam hiç de küçük olmuyor. Bu sebeple her öğrencinin, öğrenci pasosu edinerek toplu taşıma araçlarından daha uygun fiyata seyahat etmesi yararına olacak. Öğrenci pasosu edinebilmek için bir öğrenci belgesi, birkaç vesikalık fotoğraf ve yaklaşık 10 TL gibi bir para ödemeniz yeterli oluyor. Gerekli belgeler şehirden şehre değişiklik gösterse de çoğu yerde aynı.

  Minibüslerden uzak durun

  Özellikle İstanbul’da bu kurala uymanız ay sonunu rahat getirmeniz için önemli. İstanbul’daki sarı dolmuşlar ‘taksinin ucuzu’ olduğundan, öğrenci için lüks kategorisinde yer alıyor. Minibüsler ise ucuz fakat indirim kartıyla bineceğiniz bir otobüse göre fazla masraf demek. Üstelik dolana kadar her yerden yolcu topladıkları düşünülürse, hız açısından da size bir kazanç sağlamazlar. Ayrıca öğrenci kartlarınız yani pasolarınızın minibüs ve dolmuşlarda geçmeyeceğini hatırlatmakta da fayda var. Eğer minibüs ya da dolmuş şoförüne pasonuzu gösterip, öğrenci indiriminden yararlanmak istediğinizi söylerseniz, sizin için pek olumlu sonuçlar doğurmayabilir.

  Eve çıkacaksanız, okula yakın olsun

  Bu masrafları azaltmanız için oldukça önemli. Okulunuz eve yürüme mesafesinde olursa hem paradan, hem de zamandan çok büyük tasarruf edersiniz. Ayrıca geç kalma stresi, günlük veriminizi düşürür. Üniversiteye yakın evin, sabahları 5 dakika daha fazla uyuyabileceğiniz anlamına geldiğini belirtmeme gerek yoktur, sanırım. Yok, eğer kampus civarında ev bulamazsanız –ki çok normal- okulunuza yakın metro, tramvay, vapur gibi trafiğe takılmayan ulaşım araçlarının güzergâhları üzerinde ev tutmanız, çok büyük zaman tasarrufu sağlar.

  Bazı büyük şehirlerdeki toplu taşıma öğrenci tarifeleri ise şöyle:

  -İstanbul’da öğrenci tarifesi 1,10 TL. Aktarma ise 2 saat için geçerli ve en fazla 5 aktarma yapılabiliyor. 5’inci aktarmadan sonra tekrar 1.10 TL ödeniyor. 2’nci aktarma 0.45 TL iken, diğer aktarmalar 0.40 TL olarak ücretlendiriliyor. Tam bilet ise 2.15 TL.

  -Ankara’da öğrenci tarifesi, 1.50 TL’den 3.25 TL’ye kadar çıkıyor. Güzergâhın uzunluğu ücret tarifesinde değişikliğe neden oluyor. Tam bilet ise 2.00 ile 5.90 TL arasında.

  -İzmir’de öğrenciyseniz, merkezde 0.95 TL ücret ödeyecekken, yola diğer yerlerde 1.65 TL harcamanız gerekecek. İlk bakışta İzmir biraz pahalı gibi görünebilir, fakat bol aktarma yapacak olanlar için en kazançlı şehirlerden birisi. Bir kez toplu taşıma aracını kullandıktan sonra, 90 dakika içinde ilçelerden şehir merkezine ve şehir merkezi içindeki tüm seferler ücretsiz oluyor. Yine 90 dakika içinde ilçelere gidecek olanlara, aktarma ücreti olarak 0.95 TL’de karar kılınmış durumda. Tam bilet ise 1.75 ile 3.00 TL arası.

  -Eskişehir’de öğrenci tarifesi, 0.95 TL olarak belirlenirken, aktarma ücretine ise 0.15 TL alınıyor. Öğrenci başkenti olarak bu kentte toplu taşımanın ucuzluğu, öğrencilerin işine geliyor. Tam bilet 1.40 TL.

  -Bursa’da öğrenci tarifesi ilk durak için 0.65’ten başlayarak, kademe kademe yükseliyor. Bursa’da 15 duraktan sonrası 1.95 TL. Bunun yanı sıra güzergâh uzunluğuna göre de fiyat artış gösteriyor. Tam bilet 1.00 TL’den başlayıp 2.90 TL’ye kadar çıkıyor.

  -Antalya’da öğrenci olan için ücret 0.75 ile 1.90 TL arasında değişiyor. Ücreti güzergâh belirliyor. Tam bilet ise 1.25 TL’den 3.50 TL’ye kadar farklılık gösteriyor.

  -Kocaeli’nde 1.15 TL’den başlayan öğrenci tarifesi 3.25 TL’ye kadar çıkıyor. Farklı ücretlendirmenin nedeni ise Kocaeli’nde de güzergâhların farklılığı olarak gösteriliyor. Tam bilet ise 1.75 ile 5.00 TL arası.

  -Adana’da ise öğrenci tarifesi önceki senelerde daha yüksekken, geçen yıl yapılan düzenleme sonucu 1 TL olarak belirlendi. Tam bilet ise 1.80 TL.

  -Sakarya’da ise otobüs tarifleri şehir içinde uzun ve kısa hat olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yeni yapılan düzenlemeye göre kısa hatta öğrenci tarifesi 0.75 TL iken, uzun hatta 1.00 TL olarak belirlendi. Aktarmada ise kısa hat 0.38 TL, uzun hat 0.48 TL olarak belirlendi. Şehir içinde tam bilet ise 1.25 TL ve 1.75 TL olmak üzere ikiye ayrılıyor.

  -Konya’da öğrenci tarifesi 1.15 TL olarak belirlenirken, sonraki 60 dakikada aktarmalar ücretsiz. Tam bilet ise 1.65 TL.

  Etiketler: ÜNİVERSİTE
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı