GeriEğitim Şanlıurfa’da, 130 okulun temeli aynı anda atılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şanlıurfa’da, 130 okulun temeli aynı anda atılacak

600 bin öğrenci sayısı ile İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra 4’üncü sırada yer alan Şanlıurfa’ya, derslik açığının giderilmesi için 130 okul yapılacak.

Sınıf mevcutları düşecek

İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yıl içerisinde hedefledikleri 256 okuldan 130’unun temelini atacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Temelini atacağımız 130 okul bünyesinde 2 bin 78 derslik, 154 lojman, 21 pansiyon 9 atölye ve 5 spor salonu bulunacak. Yaklaşık 10 bin öğrenci bu okullarda eğitim görecek. Türkiye’de belki ilk defa 130 okulun temeli bir kentte aynı anda atılıyor. Bu anlamda gurur verici ve sevindirici bir durumdur. Yıl içerisinde yapmayı planladığımız 256 okuldan 130’unun temelini atacağız. Kalan okulların ihale süreçleri devam ediyor. İhtiyacın olduğu tüm bölgelerde okullarımızı inşa edeceğiz. Bu yıl 4 bin 754 derslik eğitime hazırlandı. Önümüzdeki 3-5 yılda yapacağımız okullar sayesinde sınıf mevutlarımız rahatlayacak. 40 civarında olan sınıflardaki öğrenci sayımızı 30-35’lere çekmeyi hedefliyoruz.”

İnci, ülkenin en kalabalık nüfusa sahip 9’uncu ili olan Şanlıurfa’da, yaklaşık öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Şehirde eğitim verilecek fiziki mekanlar konusunda eksiklikler bulunduğunu belirten İlci, sorunları en aza indirebilmek için yoğun gayret gösterdiklerini anlattı. İlci, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla kentte ihalesi tamamlanan 130 okulun temel atma törenini 30 Haziran Pazar günü yapılacağını hatırlattı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle