GeriEğitim Sakıp Sabancı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sakıp Sabancı

Sakıp Sabancı
refid:6465390 ilişkili resim dosyası

Sabancı'nın ilkleri

SAKIP SABANCI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 

1966 yılında Türkiye'de ilk polyester iplik ve elyaf fabrikası Sasa'nın kurulması ile Türkiye'deki sanayileşme sürecinde büyük bir adım atıldı. 1973 yılında Türkiye'deki ilk kordbezi fabrikası Kordsa, yüzde 100 Türk sermayesi ile kuruldu. 1981 yılında Türk sermayesi ile yurtdışındaki ilk banka AKINTERNATIONAL BANK ( Sabancı Bank Plc.) Londra'da kuruldu.

 

1974 yılından beri faaliyette olan Lassa, 1988 yılında Japon Bridgestone ve Sabancı'nın yüzde 50-50 ortaklığıyla Brisa adını almıştır. Böylece ilk yabancı ortaklı yüzde 50-50 "joint venture" anlaşması gerçekleşmiştir. Sabancı Topluluğu'nun kurduğu 17 ortaklıktan Brisa, Philip Morrissa, Akçansa, Marsa KJS, I-BIMSA gibi bazılarının statülerinde karın yüzde 3'ünün Vaksa'ya devredilmesi kaydı bulunmaktadır. Prof. Dr. Siyami Ersek, Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay, Mümtaz Zeytinoğlu, Idil Biret, Suna Kan, Leyla Gencer, Cemal Reşit Rey, Hayati Tabanlıoğlu, Münir Nurettin Selçuk, Burhan Felek, Yaşar Doğu, Celal Atik, Adnan Kahveci gibi iş, tıp, sanat ve spor dünyasının önde gelen kişilerinin henüz hayattayken büstlerini yaptırmıştır. Her yıl düzenlediği sanatçı daveti ile Türkiye'nin önde gelen sanatçılarını biraraya toplayan ilk iş adamı oldu.

 

 

1986 yılında Vaksa tarafından Kahramanmaraş'a ilk tiyatro binası inşa edildi. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenen öğretmenlere ’Yılın Öğretmeni Ödülü’nü vererek bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Türkiye'deki özürlülere ilişkin çalışmalara önderlik eden ilk işadamı oldu. 1992 yılında Ordu Yardımlaşma Kurumu (Oyak) ile ortaklaşa Oysa Niğde Çimento ve Oysa Iskenderun Çimento kuruldu. 1993 yılında açılan Sabancı Center, 39 katlı Akbank Genel Müdürlük Kulesi ve 34 katlı Sabancı Holding Kulesi ile Istanbul'da o dönemdeki en yüksek iş merkezi oldu.Brisa, 1996 yılında ise iş mükemmelliği konusunda gösterdiği üstün performansı sonucu Avrupa Kalite Büyük Ödülü'nü kazanan ilk Türk şirketi olmuştur.1999 yılında öğrenime açılan Sabancı Üniversitesi'nin kuruluş aşamalarında, 1995 yılında 22 değişik ülkeden, çeşitli üniversite, bilim merkezi ve disiplinlere mensup 50'nin üzerinde bilimadamı, araştırmacı, öğrenci ve işadamı, Istanbul'da düzenlenen arama konferansında biraraya geldi.

 

1997 yılında işçi, işveren ve sendikanın ortaklığı ile Türkiye'de ilk kez Karabük'te Karçimsa çimento fabrikası kuruldu. 1998 yılında Sakıp Sabancı'nın hat ve resim koleksiyonundan derlenen "Altın Harfler" sergisi, New York Metropolitan Müzesi'nde sergilendi. "Altın Harfler" sergisi, Metropolitan Müzesi'nde sergilenen ilk Türk koleksiyonu ve ilk özel kaligrafi koleksiyondur. 2000 yılında "Altın Harfler" sergisi Fransa'da Louvre Müzesi'nde sergilendi. Böylece ilk kez Türk tabloları ve hat eserleri Louvre Müzesi'nde sergilenmiş oldu.Sakıp Sabancı ailesinin ikametgáhı Atlı Köşk, Sabancı Üniversitesi'ne müze olmak üzere tahsis edilmiş, Sakıp Sabancı Müzesi adı verilen müzenin dünya standartlarına uygun düzeye getirilmesi amacıyla uluslararası yetkinliği kanıtlanmış sanatçı, araştırmacı, sanat uzmanları ve müze yöneticilerinin katıldıkları bir arama konferansı düzenlenmiştir. Sabancı Topluluğu, çoğunluğu ile yüzde 50-50 ortaklık kurduğu, aralarında Bridgestone, DuPont, Toyota, Philip Morris, Kraft Foods International, Danone, IBM, Carrefour gibi dünya devlerinin bulunduğu şirketlerle ismini birleştirmiş, Sabancı logosunu dünyaya tanıtmıştır. Amerikan DuPont firması ile yüzde 50-50 ortak olarak, 2000 yılında DuPontsa B.V., 2001 yılında ise Dusa International LLC kuruldu. Böylece ilk kez bir Türk firması, dünya üzerinde 4 kıtada 16 fabrika ile faaliyet göstermeye başladı.

 

BAŞKANLIKLARI İÇİN TIKLAYIN


Yorumları Göster
Yorumları Gizle