GeriEğitim Sabancı Üniversitesi kadrosunda değişim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabancı Üniversitesi kadrosunda değişim

Sabancı Üniversitesi (SÜ), akademik kadrosunu 15 öğretim üyesi ile güçlendirdi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, kuruluşundan bu yana beyin göçünü tersine çeviren Sabancı Üniversitesi'nin, 15 yeni akademisyeni daha bünyesine kattığı belirtildi.

Öğretim üyelerinden 14'ünü, yurt dışından SÜ'de çalışmak üzere Türkiye'ye dönen akademisyenlerin oluşturduğu dile getirilen açıklamada, 207 tam zamanlı ve 87 yarı zamanlı öğretim elemanı olmak üzere toplam 294 akademik personele sahip olan SÜ'de tam zamanlı öğretim üyelerinin yüzde 85'inin doktorasını yurt dışında tamamladığı ve üniversitede tam zamanlı öğretim elemanı başına 15 öğrencinin düştüğü kaydedildi.
SÜ Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu da yaptığı açıklamada, Türkiye'ye eğitim vermek üzere öğretim üyesi davet ederken, akademisyenlerin öncelikle üniversitenin misyonuna uygun olup olmadığına baktıklarını belirtti. Terzioğlu, “Hem iyi bir eğitimci, hem de konusunda iyi bir araştırıcı olarak disiplinler arası araştırmaya açık olmasını, daha önceden üniversitemizde en az 2 seminer vermesini ve en az 3 referans istiyoruz. Başka yerde ders vermiş ise öğrenci değerlendirmelerine, son olarak da yayınlarına bakıyoruz” dedi.

ARAŞTIRMA FON MİKTARI

Açıklamada, araştırmanın eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edildiği Sabancı Üniversitesi'nde, sanayi ve iş dünyasıyla işbirliğine büyük önem verildiği, öğrencilerin sanayi için projeler üretmesi ve sanayiyle birlikte çalışmalarının teşvik edildiği bildirildi.

Üniversitede 2000-2006 yılları arasında araştırma için sağlanan fon miktarının yaklaşık 14 milyon Avro olduğu dile getirilen açıklamada, AB 6. Çerçeve Programı kapsamında sağlanan araştırma fonlarında, öğretim üyesi başına düşen araştırma bütçesinin 27 bin Avro olduğu ifade edildi. Açıklamada, SÜ'nün bu kategoride Türkiye'deki üniversiteler arasında lider konumda bulunduğu vurgulandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle