GeriEğitim Roman öğrencilerin yetenekleri geliştirilecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Roman öğrencilerin yetenekleri geliştirilecek

MEB, "Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Projesi" ile Roman ve dezavantajlı öğrencilerin eğitime devamlarının arttırılması ve yeteneklerinin geliştirilmesi hedefliyor.

Roman öğrencilerin yetenekleri geliştirilecek

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinatörlüğünde, Sağlık Bakanlığı ve MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ortaklığında, Avrupa Birliği'nin katılım öncesi mali yardımı ile yürütülen ve geçen yılın kasım ayında başlatılan  "Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Projesi" kapsamındaki çalışmalara başlandı.     

Projenin hedef grubu, yoksulluk içinde yaşayan ya da yoksulluk riski ile karşı karşıya olan dezavantajlı öğrenciler ve Romanların yoğun olarak bulunduğu gecekondu bölgelerinde yaşayanlar ile göçerler olarak belirlendi. Bu kapsamda, merkezi Ankara'da olan projenin, Adana, Balıkesir, Hatay, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa, Mersin ve Tekirdağ illerinde uygulanacak. Proje ile Romanlara hizmet sunan kamu kurumlarının ve hizmet veren tarafların eğitim, sağlık, istihdam, sosyal koruma ve sosyal yardımlar alanında daha iyi hizmet sunmak üzere kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi hedefleniyor.     

Projenin yürütüldüğü illerde toplam 20 "Sosyal Hizmet Koordinasyon Birimi" oluşturulacak. Birimlerin her biri için bir yerel sosyal hizmetler koordinatörü olmak üzere toplam 20 yerel sosyal hizmet koordinatörü ve her bir grup için birer olmak üzere toplam 20 Roman arabulucu istihdam edilecek.

Bakanlık yol haritasını belirledi

MEB de uygulama süresi 2 yıl olan projede 12 pilot ildeki 44 okulda yürütülecek faaliyetleriyle ilgili yol haritasını belirledi. Buna göre bakanlık, ilköğretim çağındaki Roman öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde, Roman ve dezavantajlı olan öğrencilerin eğitime devamlarının arttırılması, nitelikli eğitimden yararlanması ve yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütüyor. Roman ve dezavantajlı öğrencilerin eğitimlerinde devam oranlarının arttırılması ve akademik başarılarının geliştirilmesi için 15 ayrı ders dışı öğretim programı hazırlanacak. Bu öğretim programlarının uygulanmasına yönelik eğitici eğitimleri yapılacak. Projede, fiziki mekan ve eğitim ortamı desteği için pilot illerdeki 44 okul için portatif çelik yapılardan oluşan mobil eğitim ünitelerinin teslimi ve kurulumu çalışmalarında da tamamlanma aşamasına gelindi.     

Proje ile 2 yıl boyunca Roman çocukların akademik, sanat ve spor alanlarında desteklenmesi için ayrıca müfredat dışı öğretim programları oluşturulacak. Bu öğretim programlarının içeriği temel dil becerisi, matematik, resim, müzik, spor, el becerileri gibi alanlardan oluşacak.     

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle