GeriEğitim Roman çocuklar tek sınıfta iddiasına yalanlama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Roman çocuklar tek sınıfta iddiasına yalanlama

Çanakkale Valiliği, kentteki bir okulda Roman çocukların tek sınıfta toplandığı iddiasını yalanladı. Okulda herhangi bir ayrım yapılmadığı belirtildi.

Çanakkale Valiliği, kentte bir ilkokulda öğrenim gören Roman vatandaşların çocuklarının, bir sınıfta toplanarak diğer öğrencilerden ayrıştırıldığı iddiasının doğru olmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 24 Eylül'de bir yerel gazetede yer verilen haberde, kentteki okullardan birinde, Roman çocukların bir sınıfta toplandığı ve diğer öğrencilerden ayrıştırıldığı iddiasının ortaya atıldığı belirtildi.

Bunun üzerine, İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş başkanlığında ilgili milli eğitim müdür yardımcısı ve okul müdürünün katılımıyla değerlendirme toplantısı gerçekleştirildiği duyurulan açıklamada, iddianın doğru olmadığı ve haberin, okul idarecilerinin görüşüne başvurulmadan yapıldığı kanaatine varıldığı bildirildi.

Açıklamada, söz konusu haberle kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği savunularak, şöyle denildi:
"Okulda eğitim gören Roman vatandaşların çocuklarının tek bir sınıfta toplanarak diğer öğrencilerden ayrıştırılması gibi bir durum söz konusu değildir. Roman vatandaşların çocukları olan öğrenci sayımızın toplamı, ikinci sınıflarda 26'dır. İkinci sınıflarda 5 şube vardır. Şubelere göre dağılım ise 2-A'da 5, 2-B'de 5, 2-C'de 5, 2-D'de 5 ve 2-E'de 6'dır. 2-B sınıfındaki 13 öğrencinin dağılımı ise 5'i Roman vatandaşların çocukları, 8'i diğer çocuklar şeklindedir. Bu sınıfta geçen yıl 20 öğrenci bulunmaktaydı. Bu öğrencilerin 3'ü, 2012-2013 eğitim öğretim yılında nakil olarak gitti. 2013-2014 eğitim öğretim yılında da 4 öğrenci değişik nedenlerden dolayı nakil yoluyla okuldan ayrılmıştır. Bu nedenle 2-B sınıfı öğrencilerinde azalma durumu oluşmuştur."

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne 23 Eylül'de gelen 3 öğrenci velisinin, ilgili milli eğitim müdür yardımcısıyla görüştüğü bilgisi verilen açıklamada, okulda herhangi bir ayrım yapılmadığı konusunun onlara da anlatıldığı bilgisine de yer verildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle