GeriEğitim PYBS bursluluk sınavı ne zaman?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PYBS bursluluk sınavı ne zaman?

PYBS bursluluk sınavı ne zaman?

Bursluluk sınavı (PYBS) ile öğrenimleri boyunca maddi destek alma hakkına sahip olacak olan vatandaşlar, sınava başvuruda bulunacağı günü sorgulamaya devam ediyor. PYBS başvuru işlemi aracılığıyla yaz döneminde gerçekleştirilecek olan sınava katılım sağlamak isteyen öğrenciler, bursluluk sınavı başvuruları ne zaman başlayacak sorusuna cevap arıyor. Peki, bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? İşte, PYBS sınavına katılım sağlayacak olan vatandaşların araştırdığı konu hakkında bazı bilgiler

Bursluluk sınavı başvurusu için araştırmalar başladı. Yılda bir kez gerçekleştirilen ve 5'nci sınıftan 11'nci sınıfa kadar büyümn öğrencilerin başvuruda bulunabileceği PYBS (Bursluluk sınavı), bu yıl da haziran ayı içerisinde yapılacak. Peki, bursluluk sınavı başvurusu ne zaman yapılacak? İşte, vatandaşların merak ettiği konu hakkında bazı detaylar

PYBS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

PYBS sınavı, bu yıl 3 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. Sınavın başvuru tarihiyle ilgili herhangi bir bilgi yayımlamayan Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilerleyen günlerde konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

SINAV NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Ortak Sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen değer, derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle her bir dönem için dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı elde edilir. Dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının aritmetik ortalaması ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılır.

a. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu tarafından okutulur.

b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50 ye, standart sapmasını 10 a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

h. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjandan yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır


Yorumları Göster
Yorumları Gizle