GeriEğitim Prof. Halil İnalcık’a “Avrasya Efsanesi” ödülü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prof. Halil İnalcık’a “Avrasya Efsanesi” ödülü

Türkiye’nin önemli tarihçileri arasında yer alan Prof. Halil İnalcık’a öğretmenler gününde Avrasya Akademisi tarafından “Avrasya Efsanesi” ödülü verildi.

Prof. Halil İnalcık’a “Avrasya Efsanesi” ödülü

Prof. Halil İnalcık için yapılan törene, Azerbaycan büyükelçisi, Hazar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Avrasya Akademisi Kurucusu, Bilkent Üniversitesi Rektörü, rektör yardımcıları, bölüm başkanları ve çok sayıda konuk katıldı. Törende konuşma yapan Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar; “Kurucumuz İhsan Doğramacı hem tarihe hem de Azerbaycan’a çok önem verirdi. Bugün bu iki önemli şeyin birleştiği bir törendeyiz. Eminim İhsan Doğramacı hocamız da aramızda olsaydı, bugün çok mutlu olacaktı” dedi.

Biyografisine sığmayan bir bilim adamı

Törende “Biyografisine Sığmayan Bir Bilim Adamı” başlıklı bir sunu ile Prof. Halil İnalcık’ın özgeçmişinin anlatılmasının ardından Hazar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Avrasya Akademisi Kurucusu Prof. Dr. Hamlet İsahanlı konuşma yaptı. İsahanlı, Avrasya Akademisi’nin kurucusu unvanıyla bulunduğunu, yeni kurulan bu akademinin amacının Türk Dünyası ve Avrasya’nın bilim ve sanat konularına yönelik çalışmalar yapmak olduğunu belirtti. Osmanlı tarihinin incelenmesinde Halil İnalcık’ın çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu söyleyen İsahanlı, bu nedenle kendisini beş kurucu üyeden biri olarak seçtiklerini ve Avrasya Efsanesi ödülünün bilim, sanat ve zamanı temsil ettiğini anlattı.

Ödülü almak üzere sahneye çıkan Prof Halil İnalcık; 100 yaşını geçtiği için, zamanı temsil eden bu ödülün kendisi için anlamlı olduğunu belirterek, ikinci yüzyılında bu hediyeden yine alma dileğinde bulundu.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle