GeriEğitim Özel okullarda kontenjan dolmadan dersbaşı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özel okullarda kontenjan dolmadan dersbaşı

Özel okullarda kontenjan dolmadan dersbaşı
refid:27168959 ilişkili resim dosyası

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 3’üncü nakil haftası dün başladı.

Öğrenciler 11 Eylül Perşembe akşamına kadar, gitmek istediği ve boş kontenjanı olan okullara nakil başvurusunda bulunabilir. 26 Eylül’e kadar 2 hafta nakil dönemi daha yaşanacak. Nakil işlemleri devam ederken, kolejlerin büyük kısmı kontenjanını doldurmadan yeni eğitim-öğretim yılına başladı, bazılarının ise 15 Eylül’e kadar vakti var. Devlet liselerinde eğitim öğretim önümüzdeki hafta başlayacak ancak nakillerden dolayı kontenjanlar dolmamış olacak. Nakillerin devam etmesi taban puanları da etkiledi. Bazı kolejlerin puanı düştü, bazılarının yükseldi. Eğitimciler ise, özellikle yabancı dil hazırlık sınıfına başlayacak öğrenciler, geç kayıt yaptırırsa sorun yaşayacaklarını söylüyor.
Yabancı özel okullardan Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nde dün sabah 20 açık kontenjan bulunuyordu. Öğleye kadar 10 ön kayıt alındı. Okulun sınıf mevcutları ortalama 24. Bu durum taban puanlarına da yansıdı ve ilk kayıt döneminde açıklanan puan 700 iken, 8 Eylül itibariyle taban puanı 600 oldu. Diğer taban puan düşüşü ise Saint Michel Fransız Lisesi’nde yaşandı. Okulun ilk taban puanı 750 iken, dün internet sitesinde taban puanı 616, boş kontenjanı ise 5 olarak duyuruldu. Kayıtlar devam ediyor. Saint Benoit Fransız Lisesi’nde ise dün itibariyle boş kontenjan kalmadığı bildirildi. İlk ön kayıt taban puanı 750 olan okulun, serbest kayıt döneminde puanı 710’a kadar indi.

DÜŞEN-YÜKSELEN

Ameriken Robert Lisesi’nde ise 795 olarak açıklanan taban puan değişmedi. Robert’te geçen hafta bir kız öğrenci kontenjan açığı bulunurken, 8 Eylül’de kontenjan açıkları 2 kız ve 1 erkek öğrenci olarak duyuruldu. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin taban puanları ise yükseldi. İlk taban puanı 750 iken, 8 Eylül itibariyle taban puanları 760 oldu. Kontenjan açığı olmayan okulda dersler bugün başlıyor. Bu arada ön kayıt almaya devam ediyorlar. Alman Lisesi’nde de 3 Eylül’de boş kontenjanlarla derslere başlandı. Kayıtların devam ettiği okulda dün öğle saatlerinde 5 erkek öğrenci kontenjan açığı olduğu belirtildi. Taban puanını ilk ön kayıt döneminde 775 olarak açıklayan okulda, puanlar değişmedi. Özel İtalyan Lisesi de kontenjanını doldurdu. İlk ön kayıt döneminde taban puanını 730 olarak açıklayan okulun, 1 Eylül’deki serbest kayıt dönemi taban puanı 700 oldu. Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu’nun lise ve ticaret bölümlerinde kontenjanlar doldu ancak kontenjan açığı oluşma ihtimaline karşın, kayıtlar sürüyor. Saint Joseph Fransız Lisesi’nin de kontenjanları doldu. İlk ön kayıt taban puanı 750 iken, serbest kayıtta son olarak 777’ye çıktı.

Bazı yabancı özel okulların taban puanı ve boş kontenjanları

Özel okullarda kontenjan dolmadan dersbaşı

Bazı devlet liseleri ve boş kontenjanları

Özel okullarda kontenjan dolmadan dersbaşıYorumları Göster
Yorumları Gizle