GeriEğitim Son durum: MEB özel okul teşvik sonuçlarını açıkladı mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son durum: MEB özel okul teşvik sonuçlarını açıkladı mı?

Son durum: MEB özel okul teşvik sonuçlarını açıkladı mı?

Özel okul teşvik sonuçlarında tarih araştırması yerini saat arayışlarına bıraktı. Kontenjanlar ve destek verilecek öğrenci sayısı hakkında bilgilendirmede bulunan Milli Eğitim Bakanlığı, özel okul teşvik sonuçlarının 15 Eylül Cuma günü açıklanacağını duyurmuştu. Saatlerin ilerlemesiyle birlikte hem öğrencilerin hem de velilerin sabırsızlığı arttı. Peki MEB, özel okul teşvik sonuçlarını saat kaçta açıklayacak?

Özel okul teşvik başvurusunda bulunan öğrencilerin beklediği gün geldi çattı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın da günler öncesinden bildirdiği gibi ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini ilgilendiren özel okul teşvik sonuçları bugün açıklanacak. Sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sayfası http://www.meb.gov.tr/ üzerinden erişime açılacak. Ancak asıl soru şu: MEB özel okul teşvik sonuçlarını saat kaçta açıklayacak?

MEB, özel okul teşvik sonuçları için saat bilgisi vermedi ancak sonuçların mesai saatleri içerisinde açıklanması bekleniyor.

ÖZEL OKUL TEŞVİK SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Özel okul teşvik sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı kılavıuza göre 14 Eylül tarihinde tercih işlemlerinin tamamlanmasının ardından 15 Eylül tarihinde velilerle paylaşılacak. Ancak MEB sonuç saatiyle ilgili olarak henüz bir bilgilendirmede bulunmadı. Tercih yapmak isteyenler, bakanlığın yayımladığı kontenjjan bilgilerinden faydalanacak.

MEB KONTENJAN BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

75 BİN ÖĞRENCİ İLK DEFA DESTEK ALACAK
Millî Eğitim Bakanlığınca, her yıl özel okullarda okuyan öğrencilere verilen eğitim ve öğretim desteği kapsamında 2017-2018 öğretim yılında okul öncesi eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere 3 bin 60 lira, ilkokul ve temel liselerde öğrenim gören öğrencilere 3 bin 680 lira, ortaokul ve diğer liselerde öğrenim gören öğrencilere ise 4 bin 280 lira destek ödemesi yapılacak.

ÖZEL OKUL TEŞVİK ÜCRETİ NE KADAR?

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl özel okullarda okuyan öğrencilere verilen eğitim ve öğretim desteği kapsamında 2017-2018 öğretim yılında, okul öncesi eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere 3 bin 60 lira, ilkokul ve temel liselerde öğrenim gören öğrencilere 3 bin 680 lira, ortaokul ve diğer liselerde öğrenim gören öğrencilere ise 4 bin 280 lira destek ödemesi yapılacak. Ayrıca 2017-2018 öğretim yılında okul öncesinde 6 bin, ilkokul, ortaokul ve liselerde 15 biner, temel liselerde ise 24 bin olmak üzere toplam 75 bin öğrenci ilk defa bu destekten yararlanma imkânı bulacak.

EK YERLEŞTİRME 25 EYLÜL'DE

Bu tarih aralığında destekten faydalanma hakkına sahip olamayan öğrenciler ise 25 Eylül tarihinde gerçekleşecek Ek Yerleştirme Sonuçlarını bekleyecek. Bu tarihlerde destek hakkından faydalananlar, 25-29 Eylül aralığında Ek Yerleştirme kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek.

YERLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin yerleştirme işlemlerinde, yerleştirme puanları her sınıf seviyesinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.

Sınıf seviyelerinin her birine okulun destek kontenjanının yüzde 25’i kadar öğrenci yerleştirilir. Her sınıf seviyesine bina kontenjanının yüzde 25’inden fazla öğrenci yerleşemeyecektir.

Temel liselerde 9, 10 ve 11’inci sınıf seviyesinin her birine, okulun eğitim ve öğretim desteği kontenjanının yüzde 20'si kadar; 12’nci sınıf seviyesine ise okulun destek kontenjanının yüzde 40'ı kadar öğrenci yerleştirilecektir.

Bina kontenjanlarının boş kalan bölümlerine, özel okulu dışarıdan tercih eden öğrenciler ve özel okula kayıtlı olan öğrencilerden en yüksek puana göre öğrenciler yerleştirilecek olup, okulun bina kontenjanının dolması halinde ilgili özel okula kayıtlı öğrencilerden puan üstünlüğüne göre yerleştirme işlemi yapılacaktır.

Öğrencilerin tercihleri sonucunda ilgili özel okul için iki yerleştirme puanı ilan edilecektir. Yerleştirmede oluşan en düşük puanlar; kurum dışından yerleşen öğrenci ile okulun kayıtlı öğrencisinin en düşük puanları olacaktır.

Okulların eğitim ve öğretim destekli kontenjanlarının üzerinde destek kapsamında yerleştirme işlemi yapılmayacaktır.

Ek Yerleştirme işlemi için ayrıca tercih alınmayacak olup ilk tercihlere göre okulların boş kalan kontenjanlarına yukarıdaki esaslar doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle