Eğitim Haberleri

  Özel liselere yoğun ilgi

  Nuran ÇAKMAKÇI
  11.07.2015 - 17:32 | Son Güncelleme:

  İki yıldır, ortaokul son sınıf velilerinin yaşadığı sıkıntı en çok da özel okulların işine yaradı. Daha önce liselerine öğrenci bulmakta zorluk çeken, hatta başarılı öğrencileri almak için neredeyse yüzde 100 burs veren liseler şimdi pek nazlı. Nasıl nazlı olmasınlar ki, kapılarının önünde kuyruklar var. Onlar da puana göre öğrenci alıyor.

  Her puanla öğrenci kabul etmiyor, burun kıvırıyorlar. Torpil morpil pek işe yaramıyor. Zaten arada düşük puanlı öğrencileri alacak olsalar diğer veliler hücum eder. Yani paranızla da olsa istediğiniz, bölgenizde bulunan bir liseye çocuğunuzu yazdıramıyorsunuz. Anlayacağınız sistem en çok da onların işine yarıyor. Hele belli bölgelerde lise sayısı o kadar az ki, veliler beğenmese de, istemese de gidip çocuklarını kaydettiriyorlar. Çünkü artık Anadolu liselerinin bir özelliği kalmadı. Çocuklarını 40 kişilik sınıflarda okutmaktansa eh pazarlık yaparak, bütçelerini zorlayarak bir kolejin kapısını çalıyorlar.
  Parası olmayan, puanı yetmeyenlerin kaderinde ise meslek liseleri yazılı adeta. Onları bile kazanmak zor. Zaten çok düşük puan alanların açıköğretime gitmekten başka çaresi yok.
  Lise, aslında öğrencilerin kaderini çizen önemli bir ara yol. Gelecekte gidecekleri üniversite yolunda önemli bir basamak. Ama sistem karmaşası, velilerin kafa karışıklığı bu süreci gittikçe zorlaştırıyor. O nedenle ekonomik durumu biraz iyi olan veli de bütün bunlarla uğraşmamak adına bütçesini zorlayarak çocuğu için özel liseyi tercih ediyor. O nedenledir ki bir zamanlar pek moda olan anaokulu, ilkokul açmanın yerini gelecek yıllarda özel ise açma alırsa şaşırmayın. Nasıl bir zamanlar sağlık meslek liseleri moda oldu, herkes sağlık meslek lisesi açmaya koştu, şimdi de önümüzdeki yıllar için herkes lise açmak amacıyla yer arıyor. Açanlar da zaten pek mutlu. Bu sistem böyle devam ettikçe bazı sektörler büyüyecek büyümesine de, olan velinin cebine olacak.

  Etiketler: özel lise , kolej
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı