GeriEğitim Oxford'dan Türkiye'ye PKK özrü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  46
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oxford'dan Türkiye'ye PKK özrü

Oxford'dan Türkiye'ye PKK özrü
refid:7508570 ilişkili resim dosyası

Dünyanın saygın üniversitelerinden Oxford yönetimi Türkiye’den özür diledi.

Dünyanın saygın üniversitelerinden Oxford’un yayınladığı bir kitapta, terör örgütü PKK’nın övülmesinin ortaya çıkması üzerine Oxford yönetimi Türkiye’den özür diledi.

DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi’nin, Oxford’un “Project Work” adlı yayınında da yer alan bir makalede, PKK’nın övülmesi üzerine konuyu bir soru önergesiyle TBMM gündemine getirmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a konuyla ilgili bir araştırma yapıp yapmayacaklarını soran Erçelebi’ye yanıt, Başbakan’dan önce Oxford Üniversitesi Yayınları’ndan geldi.

Erçelebi’ye bir mektup gönderen Oxford Türkiye yönetimi, adı geçen kitabın ders kitabı değil, “akademik” bir çalışma olduğunu belirtti. Mektupta, PKK’yı öven bölümün yazar tarafından kitaba konulmadığı savunulurken, “Kitaptaki terör örgütü PKK’yı öven metin, yazar tarafından hazırlanmamıştır. Kitabın ilgili bölümünde medya konu edilmektedir ve örnek bir makale olarak ‘United Daily Mirror’ adlı internet basın kuruluşundan alıntıdır” denildi.

İthalatçı firmanın söz konusu makaleyi Mayıs ayında fark ettiği belirtilen mektupta, konunun 27 Mayıs 2007 tarihinde Oxford’un İngiltere Genel Müdürlüğü’ne bildirildiği ifade edildi. Mektupta şöyle denildi:

“?Oxford İngiltere merkez bürosu özür dilemekle kalmadı, söz konusu kitabı tüm dünyada piyasadan toplattı. Türkiye’deki ithalatçı şirket olan Oxford Yayıncılık Limited Şirketi olarak Türkiye genelindeki söz konusu kitabı toplattık ve imha ettik?”

ERÇELEBİ: “OXFORD’UN DUYARLILIĞI MEMNUN EDİCİ”

Konuyu Türkiye kamuoyuna taşıyan DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, Başbakan Erdoğan’dan önce Oxford’un yanıt vermesini önemsediğini belirtti. Erçelebi, ANKA’ya konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu cevaplar, iddialarımızın ne kadar haklı olduğunu gösteriyor. Oxford’un Türk halkından özür dilemesi çok önemli. Oxford yöneticilerine Başbakan Erdoğan’dan daha hassas davrandıkları için teşekkür ediyorum. Bizim girişimimizle bütün kitaplardan söz konusu bölümünün çıkarıldığı bildirildi. Biz de böylelikle tüm dünyada Türkiye aleyhine yapılan bir propagandayı önlemiş olduk, bu açıdan da çok mutluyuz.”

ÖCALAN’A “KÜRT GERİLLA LİDERİ” NİTELEMESİ

Project Work isimli kitabın “Türkiye’nin Savaşı” başlıklı makalesinde, Öcalan’dan, “Kürt gerilla lideri” olarak söz edilmişti. Eleştirilere konu olan makalede şöyle denilmişti:

“Türk ordusu ve polisi, Kürt halkına karşı savaş açmıştır. Avrupa Komisyonu şunu rapor etmiştir: Polis karakollarında işkence ve hukuk dışı davranışlarda bulunulmaktadır. Ordu aynı zamanda köyleri yerle bir etmiştir ve göçlere neden olmuştur.

Türklerin bu azınlığı neden kabul etmediğini anlamak mümkün değildir. Eğer onlar Yunanlıları, Ermenileri, Yahudileri azınlık olarak kabul ediyorlarsa, Kürtler diğerlerinden daha az mı insandırlar? Onların niçin kendi okulları, TV’leri radyo istasyonları, diğer azınlıklarda olduğu gibi yok? Dünya buna ne diyor? Niçin ülkeler Kürtlere yardım etmek için Kosova’daki problemleri çözmeye çalıştıkları gibi gayret göstermiyorlar ki Kosova’daki problemler bundan daha kötü değil.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle