GeriEğitim Oxford'dan açıklama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oxford'dan açıklama

Oxford'dan açıklama

Söz konusu haberlerde, Oxford’un, Türkiye ve Avrupa’da İngilizce öğretmenlerine dağıttığı “Öğretmen Proje Çalışması Kitabı”nda, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’dan övgü ile söz edildiğinden bahsedilmektedir. Oysa ki; haberlerde adı geçen kitap Oxford’un bir ders veya kaynak kitabı değildir.

Bu kitaptaki makale United Kingdom Mirror adlı medya kurumundan direkt alıntıdır. Kitabın 40. sayfasına bakıldığında bu sayfanın tamamen medya konusu üzerine hazırlandığı anlaşılmaktadır. Proje Çalışması Kitabı binlerce öğretmenin gönderdiği projelerden oluşmuştur. Bu Proje Çalışması Kitabı’ndan Türkiye’ye sadece 25 adet gönderilmiştir.

Ancak, Oxford Yayıncılık Limited Şirketi’nin yetkilileri, söz konusu kitap içerisinde yer alan makaleyi fark edip, durumu 23 Mayıs 2007 tarihinde Oxford’un İngiltere Genel Müdürlüğü’ne bildirmişlerdir. Bunun üzerine, Oxford İngiltere merkez bürosu özür dilemekle kalmamış, söz konusu Proje Kitabını piyasadan toplatmıştır. Oxford Yayıncılık Limited Şirketi de, Türkiye genelindeki söz konusu kitabı toplatmış ve stoklardaki kitaplar ile birlikte imha etmiştir. Yeni baskısında gerekli düzeltmeler yapılmıştır.

Oxford Üniversite Vakfı’nın 500 yıldır takip ettiği tek politika, kaliteli dil eğitimi kitapları hazırlamaktır. Oxford Yayıncılık Limited Şirketi’nin terör örgünü PKK’yı ve elebaşı Abdullah Öcalan’ı övücü bir politika izlemesinin düşünülmesi dahi üzücüdür. Oxford’un Türkiye genelindeki tüm çalışanları Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne gönülden inanan kişilerdir. Bu bağlamda, söz konusu kitaptaki hataya en büyük tepkiyi gösteren de, Türkiye’deki Oxford çalışanları olmuştur.

Oxford Türkiye ekibi olarak, İngiltere Oxford’un çıkarttığı her yayını takip etmek mümkün değildir. Her yıl binlerce yayınlanan akademik proje yayınlarını takip ise tamamen imkansızdır.

Oxford şirketine söz hakkı tanınmaksızın, hiçbir açıklama istenmeden, aleyhe, abartılı ve gerçek dışı yayınların yapılması son derece üzücüdür. Bu şekilde yargısız infaz yapılmış ve şirketimizin ticari menfaatine zarar verilmek istenmiştir. Söz konusu haberler ile ilgili olarak, ilgililer hakkında hukuki sürecin başlatılacağını,

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Oxford Yayıncılık Ltd. Şti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle