GeriEğitim ÖSYM'den MBSTS açıklaması...2019 MBSTS sınav giriş belgesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÖSYM'den MBSTS açıklaması...2019 MBSTS sınav giriş belgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı olarak bilinen MBSTS için önemli bir açıklama geldi. ÖSYM bünyesinde gerçekleştirilecek olan sınav gününde nüfus müdürlüklerinin açık olacağı bilgisi yer aldı. İşte, ÖSYM'nin MBSTS açıklaması ve sınav giriş belgesi hakkında bazı bilgiler

ÖSYM'den MBSTS açıklaması...2019 MBSTS sınav giriş belgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı adına ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan MBSTS önemli bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

"13 Nisan 2019 tarihinde uygulanacak Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına (2019-DİB-MBSTS) girecek adaylardan, T.C. Kimlik Kartını kaybeden,  nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilmeyecek durumda olanlar için sınav yapılacak merkezlerdeki ekte sunulan İl/İlçe Nüfus Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce 13 Nisan 2019 tarihinde 11.00-14.30 saatleri arasında açık tutulacak ve söz konusu Müdürlüklere başvuran adaylara, müdürlük personeli tarafından fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu “Geçici Kimlik Belgesi” düzenlenecektir.

Bu amaçla sınav günü Nüfus Müdürlüğüne başvuran adaylar, Nüfus Müdürlüğü personeli ile birlikte ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinde yer alan 2019-DİB-MBSTS başvuru bilgilerine T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile erişeceklerdir. Nüfus Müdürlüğü personelince adayın bilgilerinin kontrolü yapılarak adaya fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu “Geçici Kimlik Belgesi” düzenlenecektir. Adaylar,Nüfus Müdürlüklerince düzenlenen fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu Geçici Kimlik Belgeleri ile sınava girebileceklerdir.  “Geçici Kimlik Belgesi” dışında verilen belge, form vb. sınava giriş için kabul edilmeyecektir. Bu amaçla, Nüfus Müdürlüğüne başvuran adayın, 2019-DİB-MBSTS Sınava Giriş Belgesi ve güncel bir fotoğrafının yanında olması gerekmektedir.  

Adaylar, sınav günü açık tutulacak İl/İlçe Nüfus Müdürlüklerinin adresine ve açık oldukları saatlere aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir."

AÇIK OLACAK NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

SINAV GİRİŞ BELGESİNİ ÇIKARMAK İÇİN TIKLAYINIZ

HANGİ KONULARDAN KAÇ SORU YÖNELTİLECEK?

Adaylar, MBSTS'de aşağıdaki sorulara yanıt verecek;

Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi) 6 soru 
Tefsir-  7 soru
Akaid ve Kelam-  7 soru
Fıkıh ve İlmihal-  20 soru
Hadis- 7 soru
Siyer ve İslam Tarihi- 8 soru
Dinler Tarihi- 2 soru
Mezhepler Tarihi- 3 soru

Yorumları Göster
Yorumları Gizle