GeriEğitim ÖSYM soruların tamamını açıklamayacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÖSYM soruların tamamını açıklamayacak

Üniversite adayları 5 Ocak Pazartesi günü ÖSYS başvurusu yapmaya hazırlanırken, ÖSYM “Sınavdan sonra soruların tamamı açıklansın” diyen Anayasa Mahkemesi kararına ters bir açıklama yaptı. ÖSYM soruların tamamının değil yüzde 10’unun açıklanacağını duyurdu.

ÖSYM soruların tamamını açıklamayacak
refid:27882452 ilişkili resim dosyası

Üniversite adayları ÖSYS için 5-19 Ocak arasında başvuru yapmaya hazırlanırken, ÖSYM’den Anayasa Mahkemesi kararına yönelik bir açıklama geldi. 2013 Temmuz ayında yapılan değişiklikle ÖSYM’nin sınav sorularını açıklaması, soru havuzu oluşturduğu gerekçesiyle Bilgi Edinme Kanunu kapsamından çıkarıldı. Ancak Anayasa Mahkemesi (AYM) Aralık 2014’te, ÖSYM’nin yaptığı sınav sorularının açıklanmaması hükmünü iptal etti. Kamuoyu bu karardan sonra ÖSYM’nin düzenlediği sınavlarda çıkan soruların tamamını açıklamasını beklerken, tam tersi oldu.

Yüzde 10’u görülebilecek

ÖSYM internet sitesinde yer alan duyurusunda, soruların sadece yüzde 10’unun açıklanacağını ve isteyen adayların Bilgi Edinme Kanunu kapsamında, kendi soru kitapçığı, cevap kâğıdı ve cevap anahtarını görebileceğini bildirdi. Yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Anayasa Mahkemesi’nin ‘Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 33’üncü maddesiyle, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 2’nci maddesine eklenen, ‘Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu Kanun kapsamı dışındadır’ şeklindeki fıkranın Anayasa’ya aykırı olduğu ve iptali, kararın Resmi Gazete’de yayımlanacağı güne kadar yürürlüğünün durdurulması’ kararına istinaden; Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 9’uncu maddesi ikinci fıkrasının tanımış olduğu ‘sorular ve cevapların, yapılan sınav sona erdikten sonra Yönetim Kurulu kararına istinaden açıklanabileceği’ yetkisi kapsamında olmak üzere; sınavlarda sorulan soruların ve cevapların internet sitemizden yayımlanmaması uygulamasına devam edilecek. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde, sınava girmiş olan adayların başvuru yapmaları halinde kendilerine ait soru kitapçığı, cevap kâğıdı ve cevap anahtarı ile birlikte incelemesine sunulacak. Sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kâğıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için sınav sonuçları açıklandığında sınav sorularının yüzde 10’u sayısınca soruların resmi internet sitesinde yayınlanmasına devam edilecek olup Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında bedelli veya bedelsiz olarak süreli veya süresiz hiçbir basın yayın kuruluş veya organına telif hakkı devri yapılmayacak. Başka bir yolla da yayımlanmasına izin verilmeyecek.”

AYM kararı: Anayasa’ya aykırı

CHP, ÖSYM sınavlarına ilişkin düzenlemenin de yer aldığı ve kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen, 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bazı hükümlerinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi 5 Aralık 2014’te verdiği kararda, ÖSYM Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevapların, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışında bırakılmasını öngören kanun hükmünü Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal ederek, yürürlüğünü durdurmuştu.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle