GeriEğitim Bu sınavların başvuru gününü kaçıranlara ÖSYM'den müjde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu sınavların başvuru gününü kaçıranlara ÖSYM'den müjde

ÖSYM, LYS, KPSS ve ALES başta olmak üzere birçok sınav için başvuru süresini uzattı. Geçtiğimiz günlerde başvurusunun sonlanmasının ardından güncelleme yapılan LYS için öğrencilere bir hak daha tanıma kararı alan ÖSYM, bu sınavların yanına KPSS ve ALES'i de ekledi. İşte, LYS, KPSS ve ALES yeni başvuru tarihleri

Bu sınavların başvuru gününü kaçıranlara ÖSYM'den müjde

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, başvuru tarihleri sona ermiş olan LYS, ALES, KPSS ve Adalet Bakanlığı sınavlarına süresi içinde başvuru yapmayan adaylara yönelik bir karar aldıklarını belirtti. Ömer Demir, "Buna göre, LYS adayları için 28 Nisan'da, ALES adayları için 27 Nisan'da, KPSS A Grubu ve Öğretmenlik ile KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavları için 3 Mayıs'ta, KPSS A Grubu Alan Bilgisi sınavları için 4 Mayıs'ta, Adalet Bakanlığı sınavları için de 17 Mayıs'ta bir günlük süre ile başvuru sistemini açacağız" dedi.

ÖSYM'nin, sınav başvuru sürelerini, açıklanan tarihlerde saat 23.59 olarak çok dakik bir şekilde belirlendiğini belirten Demir, her sınavdan sonra sınava başvuru gününü kaçıran adayların olduğunu söyledi. ÖSYM'nin aldığı kararla bir sistem değişikliği yaptığını anlatan Demir, bu kapsamda, başvuru tarihi sona ermiş ancak henüz yapılmamış olan sınavlara ilişkin bir gün süre ile başvuruların alınmasına karar verildiğini duyurdu.     

Ömer Demir, şu bilgileri verdi:
"Tüm sınavlar için sınav başvuruları bittikten sonra 'geç başvuru günü' adında tek günlük bir başvuru günü ilan etmeye karar verdik. Bu kapsamda ilk olarak, başvuru tarihleri sona ermiş olan LYS, ALES, KPSS ve Adalet Bakanlığı sınavlarına süresi içinde başvuru yapmayan adaylara yönelik bir karar aldık. Buna göre, LYS adayları için 28 Nisan'da, ALES adayları için 27 Nisan'da, KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (genel yetenek-genel kültür) ile KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavları için 3 Mayıs'ta, KPSS A Grubu Alan Bilgisi sınavları için 4 Mayıs'ta, Adalet Bakanlığı sınavları için de 17 Mayıs'ta bir günlük süre ile başvuru sistemini açacağız.     

Sınav kılavuzlarında belirtilen sınav ücreti, sadece internet bankacılığı üzerinden artırımsız olarak geç başvuru gününde saat 23.59'a kadar yatırılabilecek. Bu sınavlara başvuru yapan adaylar, tercih ettikleri illerde sınavlara alınacaklar. Ama bu kural, sadece KPSS, ALES, LYS ve Adalet Bakanlığı sınavları için geçerli olacak."     

Tüm sınavlar için ‘geç başvuru günü’ ilan edilecek     

Ömer Demir, bundan sonra ÖSYM'nin yapacağı tüm sınavlar için de ‘geç başvuru günü’ ilan ederek kılavuzda adaylara duyuracaklarını bildirdi.     

Belirlenen bu 4 sınav dışındaki sınavlara başvuru yapamayan adaylardan ‘geç başvuru’ için biraz farklılaştırılmış bir ücret alınacağını belirten Demir, bu adayların sadece Ankara'da sınava gireceklerini açıkladı.     

Çok sayıda kişinin geç başvuru gününe kalmaması için sınav ücretinin normalden bir miktar yüksek olmasına karar verdiklerini söyleyen Demir, "Bu ilave bir organizasyon gerektirecek. Böylelikle başvuru gününü kaçıranlar için bir fırsat oluşsun düşüncesindeyiz. Bundan sonraki tüm sınavlarda, sınav takvimiyle birlikte geç başvuru gününü adaylara duyuracağız. Yani adaylar sınavlara hem son başvuru tarihini hem de geç başvuru tarihini görebilecek. Mazeret aranmaksızın geç başvuru gününe kalan adayların başvurularını kabul ediyor olacağız" dedi.

“ÖSYM güzel bir karar aldı”

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, ÖSYM tarafından başvuru tarihleri sona eren LYS, ALES, KPSS ve Adalet Bakanlığı sınavlarına süresi içinde başvuru yapamayan adaylara bir gün daha başvuru hakkı verilmesinin, mağduriyetlerin giderilmesi için faydalı bir karar olduğunu söyledi.

Malkoç, başvurularını süresi içinde yapamayan adaylar için ÖSYM Yönetim Kurulunun aldığı, başvuru tarihi sona ermiş ancak henüz yapılmamış sınavlara yönelik, bir gün süreyle başvuruların alınması kararını değerlendirdi.     

Şeref Malkoç, LYS, ALES ve benzeri sınavlarda ÖSYM'nin koyduğu süre içinde müracaat edemeyen ve sınav için yatırması gereken parayı zamanında yatıramayan yüzlerce öğrencinin kendilerine başvurduklarını belirtti.     

Sınavlarla ilgili mağduriyet müracaatlarının 1000’i aştığını anlatan Malkoç, yapılan çalışmalar sonucunda ÖSYM'nin güzel bir karar aldığını söyledi.     

Malkoç, "Bu konuda kurumumuzun yaptığı çalışmaların çok etkili olduğu açık. ÖSYM'nin yetkililerini kutluyoruz bu açıdan, kendilerine teşekkür ediyoruz. Hakikaten çok mağdur insanlar vardı" dedi.     

Kamu Başdenetçiliğine başvuran mağdurlar arasında ilk 4 bine, ilk 5 bine giren öğrenciler de olduğunu belirten Malkoç, şunları söyledi:
"Bir tanesi annesi kanser olmuş, o telaşla yatıramamış. Bir başkası trafik kazası geçirmiş o telaşla yatıramamıştı. Dolayısıyla mağduriyetleri vardı, eğitim hak ve hürriyetleri konusunda kısıtlamaları vardı. Bu imkanın getirilmesinin hiç kimseye zararı olmadığı gibi mağdur olan öğrencilere faydası oldu. Bunun arkasından hemen 09.45 mağdurları konusunda da ÖSYM'nin adım atmasını bekliyoruz, istiyoruz. Hatırlanacağı gibi daha önce de öğrencilerin 12 Mart'ta girmiş oldukları sınavda, sınavları iptal edilen öğrenciler vardı. Onlar kurumumuza müracaat etmişlerdi, biz de ÖSYM yetkilileriyle görüşerek dostane çözüm bulmuştuk. Bu olay da alınan dostane bir çözüm. Umut ediyorum ki ÖSYM yetkilileri 09.45 mağdurları için de bir açıklama yapar, biz o açıklamayı kendilerinden bekliyoruz."

Bu sınavların başvuru gününü kaçıranlara ÖSYMden müjde

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle