GeriEğitim Ortaokul öğrencisi kurbağalar için kitap yazdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortaokul öğrencisi kurbağalar için kitap yazdı

Ortaokul öğrencisi kurbağalar için kitap yazdı
refid:24720366 ilişkili resim dosyası

Denizli'de Lütfi Ege Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencisi Baran Deva Can Çobanoğlu, 13 yaşında kitap yazdı. Ortaokul öğrencisinin nesli tükenmekte olan Tavas kurbağasına dikkat çekmek amacıyla yazdığı 'Tavas'ın laneti' adlı öyküsü Eşber Yağmurdereli'nin de desteğini alarak Kibele Yayınevi tarafından 3 bin adet basılarak piyasaya sürüldü.

Daha önce eğitim gördüğü Emsan Doğan Demircioğlu İlkokulu'nda Türkçe öğretmeni Fikret Babacan'ın yazma yeteneğini fark ederek yarışmalara öyküler yazması için teşvik ettiği, Lütfi Ege Ortaokulu öğrencisi 13 yaşındaki Baran Deva Can Çobanoğlu'nun, Denizli'nin Tavas İlçesi'nde soyu tükenmek üzere olan 'Tavas Kurbağalarına dikkat çekmek için başladığı öykü, kitaba dönüştü. Babası Volkan Çobanoğlu'nun da desteğiyle bilimsel adı 'Rana Tavesensis' olan "Tavas kurbağaları” hakkında araştırmalar yapan öğrenci yazar Çobanoğlu, 'Tavas'ın Laneti" adlı ilk öykü kitabını kaleme aldı.

Piyasaya çıktı

Tavas, Kale ve Beyağaç ilçelerinde bulunan endemik kurbağa türü "Rana Tavesensisleri'nin yaşam mücadelesini kara ve su kurbağaları üzerinden Honaz Dağı eteklerinde geçen bir öyküye dönüştüren öğrenci yazar Baran Deva Can Çobanoğlu'nun babası öyküyü Eşber Yağmurdereli'ye gönderdi. Yazıyı değerlendiren Yağmurdereli'nin de desteğiyle öykü, Kibele Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. Editörlüğünü Salim Turgut'un, kapak tasarımını Duygu Güven'in, sayfa düzenini Atilla Fikri Akgün'ün yaptığı kitap 3 bin adet basıldı, tüm Türkiye'de kitabevlerine gönderildi.

İkinci kitap yolda

Öyküsünün kitaba dönüştürülmesinden çok mutlu olduğunu, kitabını nesli tükenmekte olan Tavas kurbağalarına dikkat çekmek için yazdığını belirten öğrenci yazar Baran Deva Can Çobanoğlu, "Yazmaya olan ilgimi Türkçe öğretmenim Fikret Babacan fark etti ve beni sürekli destekledi. Yarışmalara katılmam için teşvik etti. Babam da kitabımın öyküsünü oluşturmamda bana çok yardımcı oldu. Öykü yazmayı çok seviyorum. Öykümün kitaba dönüştürülmesi beni çok mutlu etti. Şimdi 'Tavas'ın Laneti' kitabının devamını yazacağım. Bu öykü de "Kral Tavas'ın Pamukkale'de geçen bir macerasını konu alacak" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle