GeriEğitim Okullar doğal afetlere hazırlanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okullar doğal afetlere hazırlanıyor

Öğrencileri, öğretmen ve velileri doğal afetler konusunda bilgilendirmek için ‘Afete Hazır Okul’ projesi başlatıldı. AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen program Kundu’da başlatıldı.

Okullar doğal afetlere hazırlanıyor
refid:25665990 ilişkili resim dosyası

AFAD tarafından "Afete Hazır Türkiye" projesi kapsamında hazırlanan "Afete Hazır Okul" programının tanıtıldığı Okul Afet ve Acil Durum Planı Hazırlama Eğitim Programı, Kundu Turizm Bölgesi'ndeki bir otelde başladı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin birçok ülkeye göre daha az derecede afet geçirmesine rağmen daha fazla kayıp verdiğini ve hoş olmayan görüntüler yaşadığını söyledi. Bu durumun eğitim ve bilinçaltı davranışlarla alakalı olduğuna dikkati çeken Oktay, Türkiye'yi afete hazır hale getirmek için 2012 yılında yola çıktıklarını, "Afete Hazır Türkiye" projesini hazırladıklarını belirtti. İlk olarak ailelere yönelik çalışma yaptıklarını dile getiren Oktay, aile bireylerinin, çocukların, evlerin afete hazır olup olmadığı yönünde eğitimler verildiğini belirtti. Ev alırken sadece manzarasının bakılmaması, her boyutuyla değerlendirilmesi gerektiği yönünde insanları bilinçlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Oktay, "Aile boyutuna baktığımızda belli bir yaşın üzerindeki eğitimin etkili olduğunu ancak davranışa yansımadığını gördük. Herhangi bir panik halinde bilinçaltımız ortaya çıkıyor ve öyle davranılıyor. Aile içine yönelik çalışmalarımızda bunlara değiniyoruz" diye konuştu.

Oktay, Türkiye'nin geleceğinin afetlere hazır olması için ikinci etapta okullara yöneldiklerine dikkati çekerek, okulları afete hazır hale getirmek için kolları sıvadıklarını söyledi. Bunun için ilk etapta Milli Eğitim çalışanlarıyla biraraya geldiklerini dile getiren Oktay, milli eğitim müdürleri, ilçe müdürlerine yönelik eğitimle Türkiye'nin en ücra köşesindeki okullara ulaşacaklarını belirtti.

Sadece bugüne yönelik değil, uzun vadeli çalışma yürüttüklerinin altını çizen Oktay, "Afete hazır olmak bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin en önemli özelliğidir. Yaptığımız projelerle Türkiye de afete hazır olacak, bunda kararlıyız. Uzun soluklu bir proje, inşallah yüzümüzün akıyla çıkarız. Arzumuz bu başarı hikayesini dünyaya bizim anlatıyor olmamız" dedi.

Bu projelerin sürekli hale getirileceğini dile getiren Oktay, projelerin kentsel dönüşüm çalışmalarıyla daha da güçlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Beşikten bu işi öğrenmek gerekiyor

Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ise Türkiye'nin en acı veren konularından birine yönelik önemli bir proje geliştirildiğini söyledi. Afet hakkında birçok şey söylendiğini, etkinlikler yapıldığını ancak Türkiye'de ne zaman bir afet olsa aynı hataların tekrarlandığını ifade eden Öztürk, "Maalesef verilen eğitimler davranışa yansımıyor. Eğitimlerin kalıcı bir şekilde yapılması için beşikten bu işi öğrenmek gerekiyor. Bu açıdan bu projenin başarılı olacağına inanıyorum" dedi.

81 ildeki öğretmen, öğrenci ve veliye ulaştırılacak

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, afet bilincinin eğitimle aşılabileceğini söyledi. Davetlilerin toplantıdaki tüm önemli notları dikkate almalarını isteyen Büyük, "Burası bir deprem ülkesi ve bununla yaşamayı ve buna hazırlıklı olmayı öğreneceğiz. Bu da ancak eğitimle mümkün olacaktır. Denize attığınız bir taşın dal dal nasıl çoğalıyorsa bu toplantıda denize atılan ilk taş gibi düşünün, buradan aldığımız bilgileri 81 ildeki en ücra köşedeki öğretmenimize, öğrencimize ve velimize ulaştıracaksınız" diye konuştu.

Büyük, 10 yıllık süreçte yeni yetişen neslin yarın herhangi bir afet anında nasıl hareket edeceğinin öğretileceğini belirtti.

Türk halkının yardımsever olduğunu, bundan dolayı her tür olaya yardım etme gayretinde bulunduğunu dile getiren Büyük, bu yardımların zaman zaman bilinçsiz bir şekilde yapıldığını, bu nedenle de insanlara yardım ederken zarar verilebildiğine dikkati çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen ve 6 Şubat'a kadar devam edecek "Afete Hazır Okul" programı kapsamında eğitimlere 81 il milli eğitim müdürü, 937 ilçe müdürü olmak üzere bin 150 Milli Eğitim ve ülke genelinden 162 AFAD personeli katılacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle