GeriEğitim ‘Okul üzümü’ nisana yetiştirilmeye çalışılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Okul üzümü’ nisana yetiştirilmeye çalışılıyor

‘Okul üzümü’ nisana yetiştirilmeye çalışılıyor
refid:28302665 ilişkili resim dosyası

TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi ve AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, ‘Okul Sütü Projesi’ne benzer şekilde öğrencilere kuru üzüm dağıtımıyla ilgili projenin, ülke genelinde nisan ayından itibaren uygulanmaya başlanabileceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle başlatılan ‘Okullarda Kuru Üzüm Dağıtımı Programı’nda hazırlıklar son aşamaya geldi. Kuru üzüm dağıtımıyla ilgili ilköğretim okulu öğrencilerinin velilerine izin formu dağıtılmaya başlandı. Formda öğrencilere sağlıklı ara öğün tüketme alışkanlığını kazandırmak amacıyla başlatılan program kapsamında öğrencilere haftada 2 gün 50 gramlık paketlerde kuru üzüm dağıtılacağı belirtildi.

TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Yurttaş, okullarda kuru üzüm dağıtımı konusunda 3 yıl önce hazırladıkları projenin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da desteğiyle bu yıl hayata geçirildiğini söyledi.

Projenin daha sağlıklı bir neslin yetişmesine önemli katkılar sağlayacağını dile getiren Yurttaş, şöyle konuştu:
"Kuru üzümlerin dağıtılacağı ambalajlarla ilgili çalışma devam ediyor. Yılda 60 bin tonluk bir kuru üzümün dağıtılması planlanıyor. Bozulma ihtimali olmaması ve kolay dağıtılabilir olması nedeniyle bu tip dağıtımlara çok uygun bir ürün. Dağıtım tüm Türkiye'de aynı anda başlayacak. Dağıtımı nisan ayında başlayabilir. Öncelikli hedefimiz çocuklarımızın zararlı şeker içerikli ürünler yerine doğal kuru üzümleri tüketmelerini sağlamak. Kuru üzümde kişi başı tüketimimiz 250-300 gram. İhracat yaptığımız ülkelerde ise bu rakam 1,5 kilogram seviyesinde. Hedefimiz bu seviyeleri yakalamak."

"İngiliz çocuklar yıllardır Türk üzümü yiyordu"

Kuru Meyve Tanıtım Grubu Başkanı Osman Öz ise Türkiye'nin kuru meyve üretiminde dünya çapında iddiasının bulunduğunu ancak iç tüketim rakamlarına bakıldığında istenen seviyelerde olmadığını belirtti.

Kuru meyvede tüketim alışkanlığının geliştirilmesi için özellikle çocukluk çağlarında bu ürünlerin tüketimine alışkanlık kazandırılmasının önemli olduğunu söyleyen Öz, şunları söyledi:
“İhracat yaptığımız İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde tüketim bizim kat ve kat üzerimizde. Bu ürünleri Türkiye üretiyor ancak bu ülkeler bizden daha fazla tüketiyor. Kuru üzümün sağlığa olan faydaları nedeniyle İngiltere ve ABD'de yıllardır okullarda ücretsiz dağıtımı yapılıyor. Hiç kuru üzüm üretimi olmayan İngiltere'de dahi her yıl 100 bin ton kuru üzüm tüketiliyor. Bunun önemli bölümü okullarda dağıtılıyor. İngiltere'deki okullarda yıllardır Türk kuru üzümü dağıtılıyordu. Biz de 'neden bizim çocuklarımız yemiyor' diye üzülüyorduk. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun son açıklamasıyla yıllardır istediğimiz bir uygulama hayata geçiyor. Bu uygulama sağlıklı nesillerin yetişmesi açısından çok güzel sonuçlar verecek."

Öz, proje uygulamasıyla ilgili olarak da kuru üzüm dağıtımının Okul Sütü Projesi'ne benzer şekilde yapılacağını, 50 gramlık paketlerde dağıtılacak kuru üzümlere maliyeti uygun olması halinde gelecek yıllarda kayısı ve incir gibi ürünlerin de dahil edilebileceğini söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle