GeriEğitim Okul müdürlerinin atama yönetmeliği tartışmaya açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okul müdürlerinin atama yönetmeliği tartışmaya açıldı

Okul müdürlerinin atama yönetmeliği tartışmaya açıldı
refid:23606722 ilişkili resim dosyası

MEB, eğitim kurumu yöneticilerinin atama ve yer değiştirmelerini düzenleyen yönetmelik üzerinde çalışıyor. Hazırlanan taslak yönetmeliği yayımlayan Bakanlık, sendikalar ve öğretmenlerden görüş bekliyor. Yönetmelik taslağına göre, eğitim kurumu müdürlüğü için yazılı ve sözlü, müdür yardımcılığı için ise yazılı sınav düzenlenmesi öngörülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul müdürlerinin atama yönetmeliğini internet sitesinden tartışmaya açtı. Taslağa göre, eğitim kurumu müdürlüğü için yazılı ve sözlü, müdür yardımcılığı için ise yazılı sınav düzenlenmesi öngörülüyor.
MEB Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağı, Bakanlığın sitesinde, sendikalardan ve öğretmenlerden görüş alınmak üzere yayımlandı. Taslak hakkında çalışmalarını sürdüren Bakanlık, alınan görüş ve önerilere göre taslak yönetmeliğe nihai şeklini verecek.
 
Taslakta, yöneticilerin nasıl atanacağı, atanma şartları, sınavların içerikleri ve puanlama sisteminin yanı sıra, yer değiştirme esasları da yer alıyor. Buna göre, eğitim kurumu müdürlüğü için yazılı ve sözlü sınav, müdür yardımcılığı için ise yazılı sınav yapılacak. Yazılı ve sözlü sınavlarda ayrı ayrı olmak üzere 100 tam puan üzerinden 70 ve üstü alan adaylar başarılı sayılacak.

Yazılı sınavda, Türkçe dil bilgisi, yönetimde insan ilişkileri ve iletişim, okul yönetimi ve geliştirme, eğitim öğretim liderliği, eğitim ve yönetimde etik, Türk idare sistemi, protokol kuralları, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, genel kültür ve ilgili mevzuat konuları yer alacak. Sözlü sınavda ise adayın temsil kabiliyetiyle davranış ve tepkilerinin yapacağı işe uygunluğu da değerlendirilecek.

Müdür ve müdür yardımcılığı için ayrı yazılı sınav yapılacak. Yazılı sınav sonuçları, üç yılı geçmemek kaydıyla bir sonraki sınav tarihine kadar geçerli olacak. İmam hatip ortaokul ve liseleriyle mesleki ve teknik eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri öncelikli olarak meslek dersi öğretmeni adaylar arasından atanacak.

Yönetici olarak daha önce görev yapmış ve kendi istekleriyle yöneticilikten ayrılmış olanlar, görevden ayrıldıkları tarihten itibaren en az bir, en çok beş yıl içinde ayrıldıkları yöneticilik görevine yeniden atanmak üzere başvurabilecek. İlk atama, isteğe bağlı yer değiştirmeler veya yeniden atama kapsamında üç defa duyuruya çıkılmasına rağmen bu yönetmelik kapsamında atama yapılamayan eğitim kurumları yöneticiliklerine, il milli eğitim müdürlerinin teklifi, valinin onayı ile en az 3 yıl görev yapmış öğretmenler arasından atama yapılabilecek. Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, 28 Şubat 2013’te çıkan mevcut Yönetmelik yürürlükten kaldırılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle