GeriEğitim Okul alışverişine uzmanlardan uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okul alışverişine uzmanlardan uyarı

Okul alışverişine uzmanlardan uyarı
refid:27147626 ilişkili resim dosyası

Hammaddesi geri dönüşümden oluşan plastik kırtasiye malzemesi ve oyuncaların, çocuğun sağlığına zararlı olduğu uyarısında bulunuldu.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Dinçer, aileleri okul alışverişine çıkarken, alınacak plastik kırtasiye ürünlerine karşı uyardı.

Alınan malzemelerin kalitesinin önemine değinen Dinçer, "Kırtasiye malzemelerinde kullanılan plastiğin kalitesi, eş değer ürünlere kıyasla fiyatının düşüklüğü, daha önce ne gibi malzemelerden geri dönüştürüldüğü gibi hususlara dikkat edilmeli" dedi.

Türkiye'de ucuza satılan plastik ürünlerin çoğunun, Güney Asya ya da Uzak Doğu'dan geldiğini anlatan Dinçer, şöyle konuştu:
"Çok ucuz olan plastikler genellikle geri dönüşümden gelen ve daha önce ne olarak kullanıldığı belli olmayan plastiklerden yapılıyor. Kullanılan plastik daha önce ne olarak kullanılıyordu, bunu bilmek gerekir. Çünkü çocuğunuzun kullandığı ürün tıbbi bir atıktan yapıldıysa, çocuğunuza zarar verebilir. Düşünün, bir kanser ilacı flakonunun bir oyuncağa ya da çocuğunuzun sürekli elinde tutacağı bir kaleme dönüştürülme riski rahatsız edici bir şey. Bu yüzden çok ucuz, kalitesiz ürünler yerine bilinen markalı, en azından AB onayı ve TSE standartlarına uygun ürünleri almak, çocuğunuzun sağlığı için daha doğru bir adım olur."

Süslü kırtasiye malzemeleri yerine, kalitelisini alın

Piyasada çocukları cezbetmek için renkli, süslü ve kokulu ürünler bulunduğunu dile getiren Dinçer, şöyle devam etti:
"Bir ürün ne kadar renkliyse, ne kadar kokuluysa dışarıdan fazlasıyla kimyasal madde katılarak yapılmış ve birçok kimyasal, kansere sebep olabilir. Bu yüzden özellikle çocukların kullanacağı plastiklerin sağlığa zararlı olmayan boyalarla renklendirilmiş olmasına özen göstermemiz gerekiyor. Bunun yanı sıra çocuklarımızı yapıştırıcılara karşı korumalıyız. Özellikle bazı kötüye kullanılan koklanan 'bali' türü yapıştırıcıların kanser yaptığını biliyoruz. Kısacası, çocuklarınıza kırtasiye malzemesi alışverişi yaparken alacağınız şeyin kalitesini araştırın, bilinen markalı ürünleri, TSE, ISO gibi denetim şirketinden onay almış malzemeleri tercih edin. Süslü materyaller yerine daha kaliteli ürünleri tercih etmekten yana olun. Çok ucuz kalitesiz ürünleri tercih etmeyin. Unutmayın, bir adet yerine 20 adet alıyorsunuz ama çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atıyorsunuz. Çocuk malzemelerinde kaliteyi çok tutup, malzemeyi az tutmak daha önemli."

Okullar açılıyor, veliler alışverişte

Okulların açılmasına sayılı günler kala, eğitim öğretim yılı öğrencileri heyecanlandırırken, velileri alışveriş telaşı sardı.

Özellikle okul malzemeleri satan mağazalarda hareketlilik yaşanırken, miniklerin heyecanına aileleri de ortak oldu. Bir öğrenci için yapılan en düşük kırtasiye harcaması 80 liradan başlayıp, 200 liraya kadar çıkıyor.

Dar gelirli aileleri düşündüren okul alışverişi, okula yeni başlayacak ya da okula devam eden tüm öğrencilerde farklı bir mutluluğa neden oluyor. Kimi yeni arkadaşlar edinecek, kimileri ise özlediği arkadaşlarına kavuşacak olmanın heyecanını yaşıyor. Öğrenciler, beğendikleri ürünleri çantalarına doldururken, aileler de bütçelerini aşmayacak bir alışveriş gerçekleştirmenin hesabını yapıyor.

Okula yeni başlayacak çocukların aileleri için en önemli harcama kalemlerinden biri olan çanta, ortalama 15 liradan satışa sunuluyor. Marka ve kalitesine göre bu rakam 250 liraya kadar çıkıyor.

Geçen yıla göre fiyatlar nasıl?

Kırtasiye mağazası işletmecisi Ejden Türk, okul sezonunun açılmasına bir kaç gün kala kırtasiye ürünlerin satışında büyük hareketlilik yaşandığını belirtti.

Yeni okula başlayacak bir çocuk için temel giderlerden oluşan en hesaplı alışverişin yaklaşık 80 liradan başladığını anlatan Türk, bu rakamın marka ve kalite seçimine göre 250 liraya kadar çıkabileceğini söyledi. Türk, “Okulların açılmasına sayılı günler kala kırtasiye piyasasında da büyük hareketlilik yaşanıyor. Geçen yıla nazaran kırtasiye ürünlerinde zam olmadı. Bu vatandaşlarımızı da memnun etti, satışlardan memnunuz” diye konuştu.

Bir diğer kırtasiye işletmecisi Merve Savaş ise okula yeni başlayan bir öğrencinin kırtasiye alışverişinin yaklaşık 15 kalemden oluştuğunu belirtti.

Ellerinden geldiği kadar velilere alışverişlerinde yardımcı olmaya çalıştıklarını anlatan Savaş, minik öğrencilerin genelde üzerlerinde çizgi film kahramanlarının yer aldığı ürünleri tercih ettiğini söyledi.

Adana'nın çeşitli semtlerindeki mağazalarından alınan rakamlara göre, geçen yıl ve bu yılki en düşük bazı kırtasiye ürünlerinin fiyatları karşılaştırmalı olarak şöyle:

Ürün adı Geçen yılki en düşük fiyatı (TL) Bu yılki en düşük fiyatı (TL)
Okul çantası 15 15
Beslenme çantası 10 13
Kalem kutusu 2 3
Defter (standart) 1 2
Kalem, silgi, kalemtraş 3 3

Eğitim için sağlıklı beslenme uyarısı

Öte yandan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nazan Turhan da, öğrencilerin beslenmeleri konusunda ailelere uyarılarda bulundu. Turhan, güne yeterli ve dengeli kahvaltı ile başlamanın öğrencilerin okul başarısını arttırdığını söyledi. Yeni eğitim - öğretim dönemi başlarken, öğrencilerin dengeli ve yeterli beslenmelerinin gelişimlerinin yanı sıra okul başarılarını da olumlu etkileyeceğini vurguladı.

Öğrencilerin yaz tatili dönemini tamamladığına dikkati çeken Nazan Turhan, zorlu ve yorucu eğitim döneminde beslenmenin öğrenmedeki güçlüğü azalttığını belirtti.

Öğrencilerin yetersiz ve dengesiz beslenmelerine bağlı olarak derslerindeki dikkat ve algılama sürelerinin azaldığını anlatan Turhan, şöyle konuştu:
"Öğrencilerimiz dengesiz beslendiğinde öğrenmede güçlük çektikleri bilimsel çalışmalarla da ortaya konuldu. Ebeveynlere, ardından öğretmenlere, çocuklara temel beslenme bilgilerinin verilmesi önemli. Öğrenilen bilgiler davranışa dönüştürülmelidir. Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için her gün 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri önemlidir. Ayrıca, çocukların bağışıklık sistemlerinin daha dirençli olması için her gün 5 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmelerini öneriyorum."

Öğrenciler için en önemli öğünün kahvaltı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Turhan, bütün gece süren açlıktan sonra vücudun güne başlamak için enerjiye gereksinim duyduğunu hatırlattı.

Kahvaltı yapılmadığı takdirde dikkat dağınıklığı ve zihinsel performansta azalma yaşandığına değinen Prof. Dr. Turhan, açıklamasında "Güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece önemli. Çocukların her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir. Dengeli bir kahvaltı için süt, peynir, haşlanmış yumurta, bal, ceviz, taze meyve tüketilmelidir" ifadelerine yer verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle