GeriEğitim “Okul alışverişi son güne kalmasın”
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Okul alışverişi son güne kalmasın”

“Okul alışverişi son güne kalmasın”
refid:27133095 ilişkili resim dosyası

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, yaklaşan yeni eğitim yılı öncesinde velilerin okul alışverişini son güne bırakmamaları gerektiğini hatırlattı. Ağaoğlu,"Veliler, ihtiyaç listesini hazırlayıp, mümkünse alışverişten bir gün önce iyi araştırma yaparak, karşılaştırmalı tablo oluşturduktan sonra ürünleri satın almalı" dedi.

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, yaklaşan yeni eğitim yılı öncesinde velilerin okul alışverişini son güne bırakmamaları gerektiğini hatırlattı. Ağaoğlu,"Veliler, ihtiyaç listesini hazırlayıp, mümkünse alışverişten bir gün önce iyi araştırma yaparak, karşılaştırmalı tablo oluşturduktan sonra ürünleri satın almalı" dedi.

Ağaoğlu, eğitim sezonunun yaklaşmasıyla velilerin alışveriş telaşına kapıldığını, bütçelerine uygun ekonomik malzeme satın alabilmek için uğraş verdiklerini söyledi.

Velilerinin okul alışverişlerinde çok dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, çok sayıda kırtasiye ve okul malzemesinin standartlara aykırı şekilde piyasaya sürüldüğünü iddia etti.

Okul ve kırtasiye ihtiyaçları için alışverişe çıkacak velileri sadece fiyatına bakarak ucuz ürünlere yönelmemeleri konusunda uyaran Ağaoğlu, "Plastik kökenli materyallerle bir kısım tekstil ürünlerinde kullanılan bazı maddeler çocukların sağlığı üzerinde ciddi risk oluşturuyor. Öğrencilerin kullanımına sunulan, özellikle Uzakdoğu menşeli pek çok ürün yeterli denetimden geçmemiş, standart dışı malzemelerle üretilmiş, o nedenle çocukların sağlığı açısından sakıncalı olabilir" diye konuştu.

Ağaoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın belli periyotlarda yaptıkları denetim sonuçlarının piyasaya sürülen ürünlerin bir kısmının sağlık açısından oldukça tehlikeli olduğunu gösterdiğine işaret ederek, para cezalarına rağmen bazı firmaların faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

"TSE ve CE işaretlerinin olmasına dikkat edin"

Ağaoğlu, beslenme çantalarından kalem kutularına, ayakkabılardan çeşitli oyuncaklara kadar bütün okul malzemelerinin çocukların sağlığını tehdit edebileceğine dikkati çekti.

"Kısıtlı bütçeleri nedeniyle velilerin ucuz ürünlere yönelmeleri, çocukların bugün ve gelecekteki sağlığını riske sokabilir" diyen Ağaoğlu, şöyle devam etti:
"Analizlerde sağlığa zararlı ürünlerin zeka geriliği, ciltte kızarıklık ve kaşıntı gibi sağlık sorunlarının yanında, üreme organlarında ve bağışıklık sistemlerinde hasara hatta kansere neden olduğu daha önce uzmanlar tarafından defalarca tespit edildi. Kimyasal boyalarla renklendirilmiş, kanserojen açıdan denetlenmemiş ve güvenlik sınırları gözetilmeden raflara konan bazı ürünler, düşük fiyat nedeniyle dar gelirli veliler tarafından satın alınıyor. Bu tür malzemeler ve oyuncaklar alınırken, fiyatından çok çocukların sağlığı ön plana alınmalı ve mutlaka tercih edilecek ürünün üzerinde TSE ve CE işaretlerinden en az birinin bulunmasına veya Avrupa Birliği (AB) tarafından güvenlik göstergesi kabul edilmiş 'EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3 ve EN 71-9' normlarına uygun olmasına dikkat edilmesi gerekiyor."

İçeriğinde uçucu madde bulunan ürünlere dikkat!


Ağaoğlu, içeriğinde uçucu madde bulunan yapıştırıcı ve ürünlerin kesinlikle satın alınmaması gerektiğini vurgulayarak, bu tür uçucu madde içeren materyallerin ileride bağımlılığa yol açabileceğini dile getirdi.

Ne kadar dikkatli olunursa olsun ailelerin çoğu zaman ürünlerdeki tehlikeli kimyasalları tespit edemediğini aktaran Ağaoğlu, o nedenle ithal ürünlerin gümrük kapılarından sokulmaması ve yerli ürünlerin sıkı şekilde denetlenmesinin çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Çocukların kantinlerde satılan yiyeceklere karşı bilinçlendirilmesi ve uyarılmaları gerektiğini anlatan Ağaoğlu, okulda tüketilecek gıdaları evlerinden getirmelerinin çocukların hem sağlığına hem de aile bütçesine yararlı olacağını sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle