GeriEğitim Okul alışverişi mercek altında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okul alışverişi mercek altında

Okul alışverişi mercek altında
refid:24708360 ilişkili resim dosyası

Uzmanlar okul alışverişinde kıyafetlerin ve kırtasiye malzemelerinin kalite olmasının önemli olduğunu belirtti. Satıcılara yönelik denetimlerin artarak devam edeceğini söyledi.

Okul alışverişinde sağlıklı ürün tercihinin önemli olduğu açıklandı. Denetimciler okul kıyafetleri ile kırtasiye malzemelerinin kalite, sağlık ve güvenliğinin önemine değindi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Mikayil Kılıç, Bakanlık ile Kağıthane Belediyesi tarafından İMECE İlköğretim Okulu’nda düzenlenen “Okul alışverişinde sağlıklı ve bilinçli tüketici tercihi” konulu toplantısında konuştu. Üretici ve ithalatçı firmalara yönelik denetimlerinin sürdüğünü söyledi.

Kılıç, standartlara aykırı ve güvenliksiz ürünlerden dolayı bazı üreticilere para cezası, ürün toplama da dahil bir dizi yaptırım uyguladıklarını ve denetimlerin süreceğini anlattı.
Piyasa Denetmeni Meral Karaaslan da kırtasiye malzemeleri ve okul kıyafetlerinde uluslararası standartları gösteren işaretlerin yer alması gerektiğini söyledi.

Karaaslan, ürün ambalajlarında üretici ve ithalatçı bilgileri olan ürünlerin tercih edilmesini istedi. Okul kıyafetleri ve kırtasiye malzemeleri üretici ve ithalatçılarına yönelik denetimler, çalışmalar sonucu güvenilirlik yüzdesinin artırıldığını belirten Karaaslan, tüketicilerin bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu söyledi. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ise ilçedeki okulların her alanda eğitim ve öğretime hazırlanması için gerekli çalışmaları yaptıklarını dile getirdi. Kılıç, öğrenci ve velilerin okul alışverişlerinde bilinçli tercihlerde bulunması için yürütülen çalışmaların süreceğini bildirdi. Konuşmaların ardından Kılıç ve Karaaslan, öğrenci ve velilerle numune olarak bir kırtasiyeyi ziyaret edip, ürün denetimi yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle