GeriEğitim OKS amacına ulaşamadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

OKS amacına ulaşamadı

OKS amacına ulaşamadı
refid:6971836 ilişkili resim dosyası

OKS sonucuna göre Türkiye'nin en başarılı okulları arasında ilk 40'a sadece bir devlet okulu girebildi.

OKS sonucuna göre Türkiye'nin en başarılı okulları yine özeller çıktı. İstanbul'daki başarı sıralamasına göre ilk 40'a sadece bir devlet okulu girebildi.

Milli Eğitim Bakanlığının ilköğretim okullarının başarısını ölçmek için başlattığı araştırmanın sonuçları yetkilileri şaşkına çevirdi.

Ortaöğretim Kurumları Sınavı'na (OKS) katılan 850 bin öğrenci arasında yapılan araştırmada, yapılan yatırımlarla özelleri yakalaması beklenen devlet okullarının özel okullar karşısında yine başarısız oldukları belirlendi.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de OKS'ye giren öğrencilerin puan ortalamasına göre yapılan araştırmada, 40'ar okulluk listelere ancak 4 devlet okulu girebildi. Listede görülüyor ki devlet okulları özel okullar karşısında hezimete uğradı.
Bakanlık yetkilileri bu durum karşısında "fırsat eşitsizliği yaratır" diye listeyi kamuoyu ile paylaşmadı. Ancak tek tek okullara bilgi verildi. Bakanlık tarafından başarısız görülen okullar mercek altına alındı. Okul yöneticilerinden başarısızlığın nedenleri için rapor istendi. Yetkililer şimdilik üç büyük ilin değerlendirmesinin yapıldığını, 81 ili kapsayacak araştırmanın her yıl devam edeceğini, Türkiye'nin eğitim haritasının belirleneceğini açıkladılar. Bu yıl yapılan OKS sonuçlarına göre, Istanbul'da ilk 40'ta sadece bir devlet okulu var. O da listeye 26. sıradan giren Barbaros Ilköğretim Okulu. Istanbul Bakırköy'de sinema sanatçısı Tarık Akan'ın sahip olduğu Özel Taş Ilköğretim Okulu listede birinci olurken, Özel Bilfen Çamlıca ve Ataşehir ilköğretim okulları OKS'de 322 öğrenci ile ikinci ve üçüncü sırayı paylaştılar. Araştırmada okulların OKS'de matematik ve fen puanlarının ortalamaları baz alındı. Buna göre Taş Ilköğretim Okulu'nun ortalaması 389.033 olurken, devlet okulu Barbaros Ilköğretim'in puanı ancak 324.441'de kaldı.

ANKARA VE İZMİR
Ankara'da Akasya Samanyolu Ilköğretim okulu 370.817 puanla birinci oldu. Bu okulu 11. sırada devlet okulu Tahsin Şahinkaya ilköğretim okulu 341. 866 puanla yakaladı. Özel Ibrahim Avcı Ilköğretim Okulu listeye ikinci sıradan girerken, TED Ilköğretim Okulu 642 öğrencisi ile listenin üçüncüsü oldu. Izmir'de de Özel Özyurt Ilköğretim Okulu listenin birinci sırasına 380.358 puanla yerleşti. 40 okulluk listenin içinde devlet okulu olarak 24 sıradan Misakı Milli Ilköğretim Okulu ile 29. sıradan Dokuzeylül Ilköğretim Okulu girebildi. Eğitimci Galip Çağatay, son yıllarda hızlı gelişmeye eğitimin ayak uyduramadığını belirterek, "Acil önlemler alınmalıdır. Aileler çocuklarını başarılı okullara göndermek istiyorlar. Özel eğitim kurumları bu hızlı gelişmeye kısa sürede adapte oldular. Devlet okullarının özel okullarla yarışması çok zor. Bakanlık kısa sürede önlem almak zorunda" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle