GeriEğitim Öğretmenlere il içi yer değiştirme duyurusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğretmenlere il içi yer değiştirme duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Öğretmenlerin 2015 yılı İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu’ yayımladı.

Öğretmenlere il içi yer değiştirme duyurusu
refid:28950610 ilişkili resim dosyası

İl içi yer değiştirme başvuruları 20-26 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Başvurular, elektronik ortamda alınacak. Başvurular, sırasıyla eğitim kurumu müdürlüğü, ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerince onaylandıktan sonra geçerlilik kazanacak ve bu birimlerin herhangi biri tarafından onaylanmayan başvurular geçersiz sayılacak. Atamalar valiliklerce 29 Mayıs 2015 tarihine kadar sonuçlandırılacak ve ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri 15 Haziran 2015 tarihinden itibaren başlatılacak.

MEBBİS kayıtları güncellenmeli

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından Valiliklere yollanan yazıda şöyle denildi:
“İl içi yer değiştirme işlemlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için başvuruların 20-26 Mayıs 2015 tarihleri arasında alınacağından öğretmenlerin başvuru ve atamalarına etki edecek hizmet süresi, zorunlu çalışma yükümlülükleri, sözleşmeli ve asker öğretmenlikte geçen hizmet süreleri, hizmet puanı ile diğer bilgilerin MEBBİS kayıtlarında güncellenmesi önem arz etmektedir”.

Kimler başvurabilecek?

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı duyuruda öğretmenlerin il içi isteğe bağlı yer değşitirme işlemlerinin ‘17/04/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ hükümlerince yapılacağı belirtilerek, il içi isteğe bağlı yer değiştirmelere başvurabilecek öğretmenler şöyle sıralandı:

1- Zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan, zorunlu çalışma yükümlüsü olanlar veya bu yükümlülükten muaf tutulan öğretmenler ile sağlık ve eş durumu mazereti sebebiyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecek öğretmenlerden 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla bulundukları eğitim kurumunda en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

2- Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden;

a) 1, 2 ve 3’üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında adaylık dâhil 3 yıl görev yapanlar,

b) 4, 5 ve 6’ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapanlardan bulundukları eğitim kurumunda 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar istemeleri hâlinde, il içinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

3- Üç yıllık sürenin hesabında öğretmenin;

a) Kadrosunun bulunduğu eğitim kurumunda sözleşmeli öğretmen veya asker öğretmen olarak geçirdiği süreler dâhil, fiilen öğretmen olarak geçirdiği süreler ile diğer eğitim kurumlarında ders okutmak üzere ya da eğitim kurumu yöneticisi olarak görevlendirildiği süreler,

b) Hizmetin gereği olarak il içinde veya iller arasında yer değişikliği yapılanlardan yargı kararı gereğince eski görev yerine iade edilenlerin eski ve yeni görev yerlerindeki hizmet süreleri,

c) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilecek.

Yer değiştirme işlemleri iptal edilmeyecek

İl içi isteğe bağlı yer değiştirme kapsamında görev yeri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri iptal edilmeyecek. Yapılan duyuruda öğretmenlerin, başvuru yaparken bu hususu göz önünde bulundurmaları istenerek, “Ancak bunlardan, yer değiştirmeleri gerçekleştirildikten sonra yürürlükteki yönetmelikte belirtilen mazeret durumlarından biri oluşanların atamaları, görev yerlerinden ayrılmamış olmaları kaydıyla iptal edilebilecektir. Ataması iptal edilenlerden önceki görev yerlerinde alanlarında norm kadro bulunmayanlar, il içindeki diğer eğitim kurumlarında alanlarında boş bulunan norm kadrolara valiliklerce atanacaktır” denildi.

Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız


Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle