GeriEğitim Öğretim materyalleri tasarım yarışmasına başvurular başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğretim materyalleri tasarım yarışmasına başvurular başladı

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği 'Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması' başvuruları başladı. Başvurular 12 Nisan'a kadar yapılabilecek.

Öğretim materyalleri tasarım yarışmasına başvurular başladı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Levent Yazıcı, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin etkililiğinin, öğretim materyallerinin özgünlüğüyle doğrudan ilişkili olduğunu, bu nedenle kurum olarak materyal tasarımı odaklı yarışma düzenlediklerini söyledi. Öğrenci düzeyine ve ihtiyaçlarına uygun araçların eğitim süreçlerini heyecanlı ve keyifli kıldığını belirten Yazıcı, "Bu bakımdan öğretmenlerimizin yenilikçi öğretim materyalleri üzerinde düşünmeleri değişen, dönüşen eğitim anlayışı ve öğretim programlarının temel unsurlarından biri olmak durumunda" diye konuştu.

Yarışmanın, eğitim materyallerinin sınırlı değil, kapsayıcı olabileceğini göstereceğine işaret eden Yazıcı, "Yaratıcı düşünceler için fırsat sunan yarışmamız umutlarımıza ve hayallerimize güç katacak bir perspektife sahip. Unutmayalım ki, eğitimde materyal tasarım kültürünü içselleştirmek ve eğitim ortamlarını iyileştirecek çözümleri tasarımla aramak, eğitimin geleceği için de büyük önem taşıyor" dedi.

YARIŞMA GENİŞ BİR KORO HAREKETİ OLUŞTURACAK

Yazıcı, 2023 Eğitim Vizyon Belgesi perspektifiyle bütünlüklü öğrenmeyi esas alan pek çok proje ve etkinliği hayata geçirdiklerini belirterek, şunları söyledi::
"Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışmamız, eğitim materyallerin nasıl farklı olabileceği sorusunun cevabını hep beraber aramamız için bulunmaz bir imkan. Aslında eğitimde materyal tasarımı, bir yanıyla eğitimin nasıl daha iyi olabileceğini hayal etmeyi içeriyor. Yarışmamız, eğitim ortamlarımızdaki materyaller hakkında düşünmeyi sağlarken geleceğin öğrenme biçimlerini de gündemimize dahil edecek nitelikte. Hiç şüphesiz bunu başardığımızda yenilikçi eğitim materyalleri tasarımının yolu da açılacak. Bu ikisi birbirinden ayrılamayacak iki temel unsur. Bu bağlamda yarışmamız sinerji ile, eğitim ortamlarımızın yenilenmesini de kapsayan daha geniş bir koro hareketi oluşturacak. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve dijital kategori olmak üzere beş kategori halinde düzenlenecek yarışmada pek çok akademisyenin de görev alacak. Materyal Değerlendirme Kurulu, beş kategori bazında hazırlanan materyalleri değerlendirecek. Her kademeden materyaller sahada değerlendirildikten sonra dereceye giren ilk üç materyal, toplamda ise 20 materyal ödüllendirilecek."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle