GeriEğitim Öğretim görevlilerinden Gezi Parkı yürüyüşü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğretim görevlilerinden Gezi Parkı yürüyüşü

Öğretim görevlilerinden Gezi Parkı yürüyüşü
refid:23453471 ilişkili resim dosyası

İstanbul'daki çeşitli üniversitelerde görev yapan yaklaşık 2 bin 500 öğretim görevlisi Gezi Parkı eylemlerine destek için yürüdü.

Tünelde toplanan öğretim üyelerinden oluşan grup Taksim Meydanına kadar sloganlar atarak yürüdü. İstiklal Caddesi'nde bulunan çok sayıda vatandaş da gruba alkışlarla destek verdi. ‘Dr. Capuling’, ‘Dr. Bieber Gas’, ‘Dr. Alkol İlk’, yazılı dövizler taşıyan grup yürüyüş boyunca "Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana", Her yer Antakya her yer direniş"  sloganları attı. Taksim Meydanı  Atatürk Kültür Merkezi önüne gelen grup bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şunlar söylendi:
"Biz aşağıda imzası bulunan 2272 öğretim görevlisi özgür düşünebilen düşüncelerini barışçıl bir şekilde ifade edebilen toplumsal bilinç ve duyarlılığa sahip bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Farklı düşünme ve ifade özgürlüğü demokrasinin ve anayasamızın vazgeçilmezidir. Demokrasilerde devlet görevlileri sosyal kimliği ve siyasal görüşü ne olursa olsun tüm vatandaşları kontrol etmeye ve yola getirmeye değil dinlemeye çalışmalı. Başka İstanbul olmak üzere çeşitli illerde ifade özgürlüklerini kullanmaya çalışanlara karşı gösterilen tahammülsüzlük ve polis şiddetini kınıyoruz.  Bir an evvel bu şiddetin bitmesini ve barışçıl eylem hakkını kullanırken göz altına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Üniversitelerin özgür düşünceyi teşvik eden eğitim ve araştırma ortamları olarak varlıklarını sürdürebilmeleri adına üzerimize düşeni yapmaya kararlılıkla devam edeceğiz."  Yürüyüşüne destek veren bir grup öğrenci ise kep atarak hocalarına destek verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle