GeriEğitim Öğrenmeye engel tanımıyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrenmeye engel tanımıyorlar

Aydın Sosyal Bilimler Lisesi'nin görme engelli 2 öğrencisi Aydın Gürses ve Enes Yalçın okuma azimleri ile bütün arkadaşlarına örnek oluyorlar.

Lise 2. Sınıf öğrencisi Enes Yalçın ile okula yeni başlayan hazırlık sınıfı öğrencisi Aydın Gürses, OKS sınavındaki başarıları ile Aydın Sosyal Bilimler Lisesi'ne eğitim görmeye hak kazandılar.

Denizli'nin Buldan ilçesinde yaşayan çiftçi bir ailenin iki çocuğundan biri olan Aydın Gürses ile Ispartalı memur bir ailenin 4 çocuğundan biri olan Enes Yalçın, görme engelli olmaların rağmen okuldaki öğrenme azimleri ile ile büyük başta öğretmenleri olmak üzere arkadaşları tarafından da takdir ediliyorlar.
Okul Müdürü Cihan Başer, 2 öğrenci için ayrı bir eğitim şekli denemediklerini belirtti.

Her 2 öğrencinin de OKS sınavlarındaki başarıları ile okula geldiklerini anlatan Başer, “öğrencilerimizi görme engelli olmalarına rağmen sınıflarının en başarılı öğrencileri arasındalar. Sadece derslerde dinliyorlar. Kabartma kitapları sayesinde algılıyorlar. İleri yıllarda her ikisini de çok önemli yerlerde göreceğimizi şimdiden söyleyebilirim. Onların bu azmi arkadaşlarını hem duygulandırıyor hemde çabalarını arttırıyor”dedi.

ÜZÜLMÜYOR ÇALIŞIYOR

Kendisi gibi görme özürlü bir kız kardeşi olduğunu söyleyen Aydın Gürses, gözlerinin yavaş yavaş görme yetisini kaybettiğini 9 yaşında doktora gittiklerinde doktorların tedavi için geç kalındığını söylediğini belirtti.

Gürses,”ama ben bu duruma üzülmüyorum. Arkadaşlarım dışarıda futbol oynarken ben kendimi okumaya ve derslerime verdim. Gözlerim görseydi belki derslerimde bu kadar başarılı olamazdım” dedi.

Lise 2. sınıf öğrencisi Enes Yalçın ise doğuştan görme engelli olduğunu belirterek, “ben ortaokulda kaynaştırma eğitimini görmeyenler okulunda okudum. Bu benim için avantajdı. OKS ile Sosyal Bilimler Lisesi'ni kazanıp Aydın'a geldim. Yarım dönem okulun yurdunda kaldıktan sonra babam da benim için tayinini isteyip Aydın'a geldi”diye konuştu.

Aydın ve Enes, okulda büyük bir sıkıntı çekmediklerini tek zorluklarının not alma ve sayısal geometride şekil olduğunu belirttiler.
Enes Yalçın, kabartma olarak kendisinin birçok ders kitabını bulabildiğini belirtirken, Aydın Gürses hazırlık sınıfı öğrencisi olduğu için bazı ders kitaplarının teminin de zorlandığını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle