GeriEğitim Öğrencilerin ‘milli ulaşım’ tasarımları ödüllendirildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrencilerin ‘milli ulaşım’ tasarımları ödüllendirildi

Milli Eğitim Bakanlığınca, ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen ve aralarında milli otomobilin de bulunduğu milli ulaşım teknolojilerine yönelik tasarımların yer aldığı ‘Bir Düşün Sen’ yarışmasının ödül töreni yapıldı Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Yeni otomobilin tasarımı nasıl olacak? Çok uzağa gitmeye gerek yok. Öğrenciler geldi. Milli otomobili yaptınız mı? Yaptılar" dedi.

Öğrencilerin ‘milli ulaşım’ tasarımları ödüllendirildi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün de katılımıyla bir otelde, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türkiye Belediyeler Birliği'nin (TBB) iş birliğiyle düzenlenen, ‘Bir Düşün Sen’ Milli Ulaşım Teknolojileri Tasarım Yarışması Türkiye Sergisi ve Ödül Töreni gerçekleştirildi.

Yarışmaya katılan öğrencileri ve onlara rehberlik eden öğretmenleri tebrik ederek konuşmasına başlayan Yılmaz, yarışmayla öğrencilerin günlük hayatta karşılaştıkları teknoloji ve tasarım problemlerinin çözümüne ait sorumluluk duygusu kazanmalarını, fikir üretmelerini, özgür ve yenilikçi düşünme becerileri kazanmalarını istediklerini söyledi.

Bakan Özlü'nün Türkiye'ye yeni otomobil kazandırmak için çalıştığını anlatan Yılmaz, "Yeni otomobilin tasarımı nasıl olacak? Sayın Bakanım çok uzağa gitmeye gerek yok. Öğrenciler geldi. Milli otomobili yaptınız mı? Yaptılar. Ancak Sayın Bakan'ıma diyorlar ki (Siz milli otomobil istediniz, bonus olarak da milli gemiyi, milli treni, milli uçağı veriyoruz)" dedi.

Ülke insanına güvenildiğinde çözülemeyecek problemin, aşılamayacak engelin olmayacağını belirten Yılmaz, "Biz evlatlarımıza güveniyoruz. Bizlerden çok daha iyi bir eğitim aldığınızı biliyoruz. Bundan dolayı diyoruz ki yarınımız çok daha aydınlık, güzel olacaktır. Niçin? Size güveniyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin petrol, doğalgaz zengini bir ülke olmadığını ancak ülkenin satın alma gücü paritesi bakımından dünyanın 13’üncü büyük ülkesi olduğunu ve dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefinin bulunduğunu vurgulayan İsmet Yılmaz, "Bunun için düşünen, sorgulayan, düşündüğünü tasarlayan, tasarladığını üreten, ürettiğini geliştiren, halkının, milletinin hizmetine sunan gençlere ihtiyacımız var. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillere ihtiyacımız var. Biz bu neslimizin böyle olduğuna inanıyoruz" dedi.

‘ULAŞIM ARAÇLARINI AKILLANDIRMAK GEREKİYOR’
Büyükşehirlerde en önemli sorunlardan birinin ulaşım sorunu olduğunu anlatan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Ulaşımda bilgi ve teknoloji çağını kullanacak şekilde sınıf atlamamız gerekiyor. Dünya akıllı şehirleri konuşuyor. Akıllı şehirler örneğinde neden Türkiye lider olmasın? Akıllı şehirlerde ulaşım teknolojilerini çok iyi kullanan milli ve yerli bir ulaşım seferberliğine ihtiyacımız var" diye konuştu.

Şahin, özellikle şehir yaşamında vatandaş memnuniyetini artırmak için tek başına yol yapmak yetmediğini, teknolojiyi çok iyi kullanarak ulaşım araçlarını akıllandırmak ve yaşam kalitesine dokunmak gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Bakanlar Yılmaz ve Özlü, dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi ve tasarımların yer aldığı stantları gezdiler.

MEB ile Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) iş birliğinde, ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen ‘Bir Düşün Sen’ Milli Ulaşım Teknolojileri Tasarım Yarışması Türkiye sergisinde, aralarında milli otomobilin de bulunduğu tasarımlar yer aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle