GeriEğitim Öğrencilere düzenli uyku uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrencilere düzenli uyku uyarısı

Öğrencilere düzenli uyku uyarısı

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sinan Yetkin, başarı elde etmek için birçok farklı eğitim sisteminden bahsedilebildiğini belirtti. Yetkin, "Hangi eğitim sistemini alırsanız alın, sağlıklı uyku ve beslenme olmadan başarıyı elde edemezsiniz" dedi.

Aynı zamanda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Öğretim üyesi de olan Yetkin, düzenli uykunun başarıyı ciddi düzeyde etkilediğini söyledi. Yetersiz ve kötü uyku hijyeninin, gündüz öğrenme süreçlerini olumsuz etkilediğini anlatan Yetkin, elde edilen bilginin de yetersiz uykuda işlem süreçlerinin eksik yürümesine neden olduğunu vurguladı. 

Eğitimde başarı için düzenli uykunun şart olduğuna dikkati çeken Yetkin, şunları söyledi:
"Başarı elde etmek için birçok farklı eğitim sisteminden bahsedilebilir ancak hangi eğitim sistemini alırsanız alın, sağlıklı uyku ve beslenme olmadan başarıyı elde edemezsiniz. Az ve düzensiz uyuyarak başarının arttığını gösteren hiçbir bilimsel çalışma yok. Aksine öğrenmeyi, dolayısıyla başarıyı düşürdüğünü gösteren fazlasıyla çalışma mevcut. Bu nedenle, özellikle sınav hazırlığı dönemindeki öğrenci arkadaşlarımız, az uyuyarak, uyku saatlerinizi çalmanıza dair önerilere lütfen uymayın. Esas olan sağlıklı uyku-uyanıklık düzeni içinde, planlı ve düzenli çalışmak. Herkesin ihtiyaç duyduğu uyku süresi değişken olmakla beraber, genel olarak gençlerde alınması gereken süre 8-9 saat."

İhtiyaç olunan uyku miktarının alınması gerektiğini belirten Yetkin, az uyuma durumunda, uyku yoksunluğu bulgularının yaşanacağını söyledi.

UYKU SAATLERİ HAFTA SONLARI DA DÜZENLİ OLMALI
Uyku yoksunluğu bulgularının, gün içi yorgunluk, dikkat dağınıklığı, dikkati odaklamakta güçlük, unutkanlık gibi birçok zihinsel yan etkileri olduğunu belirten Yetkin, "Uyku-uyanıklık saatleri okul günlerinin dışında, hafta sonları da aynı saatlerde olacak şekilde düzenli olmasının sağlanması gerekiyor. Uyku ve uyanıklık biyolojik saatin önemli göstergesi. Hem beyin hem de bedensel işlevler bu biyolojik saate göre işliyor. Değişen biyolojik saat hem zihinsel hem de bedensel performansın düşmesine neden oluyor" dedi.

Akşam saatlerinde uykuyu bozan çay, kahve, kolalı içecek alınmaması, yatma saatlerine yakın en az üç saatlik dönemde de spor yapmak gibi yorucu eylemlerden, vücut ısısını değiştirerek uyku bozan banyo yapmaktan kaçınılması tavsiye eden Yetkin, uyku, hem beyin hem de beden için bir tamir ve yeni bir güne taze, zinde bir şekilde hazırlanmak için gerekli yeniden yapılanma süreci olduğunu söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle