GeriEğitim Öğrencilerden seyyar ‘güneş evi’ projesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrencilerden seyyar ‘güneş evi’ projesi

Öğrencilerden seyyar ‘güneş evi’ projesi
refid:23440344 ilişkili resim dosyası

Güneş enerjisinden faydalanmak için 18 bin lira harcayarak seyyar güneş evi hazırlandı.

Trabzon’da lise ve üniversite öğrencileri, römork üzerine seyyar güneş evi kurdu. Öğrenciler bunun için 18 bin lira harcadı. Trabzon Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Elektrik Elektronik Bölümü öğrencilerinin hazırladığı proje ile okulun elektrik ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.  Lise ve üniversite öğrencilerinin ortaklaşa hazırladığı proje ilk olarak güneş evi olarak planlandı.  Okul yetkilileri, amaçlarının Trabzon'da güneşten enerji üretilebileceğini ve kullanılabileceğini anlatmak olduğunu belirttiler.
Lise müdürü Orhan Genç, yaptıkları çalışmada bir evin ihtiyacı olan enerjinin üretilebildiğini anlatarak, "El birliğiyle ortaya çıkan model sayesinde Trabzonlular güneş enerjisinden istifade edilebileceğini görecekler. Güneş evinin hareketli yapılmasının temel düşüncesi çeşitli noktalarda projemizi sergileyerek, halkımıza ulaştırmaktır" dedi.
Genç, gelecek eğitim öğretim yılında yenilenebilir enerjii sistemleri alanına öğrenci kabul edeceklerini söyleyerek, okulun enerji ihtiyacını karşılayabilecek çalışmaları da yapacaklarını belirtti.
"Sistemin özellikle yaylalarda rahatlıkla kullanılabileceğini düşünüyorum"
Proje uygulama ekibinde görevli Elektrik Elektronik Bölümü öğretmeni Suat Çelik, güneş evinin çatısında her biri 130 watt olan 9 güneş paneli kullandıklarını ve böylece saatte ortalama bin 80-bin 100 watt enerji üretildiğini söyledi. Çelik, evin içinde çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon ile yatak olarak kullanılabilecek sedir, masa ve iki koltuk bulunduğunu dile getirerek, elektrikli eşyaların güneş panellerinden sağlanan enerji ile çalıştığını anlattı.
Çelik, bir evde ortalama elektrik tüketiminin 5 kilowatt civarında olduğunu şöyle vurguladı:
"Depolama işlemi 6 akü ile gerçekleştiriliyor. Yaklaşık bir günde şarj olan akülerde ortalama 10 kilowatt enerjimiz bulunuyor. Bu enerji de hava kapalı olduğu zaman evin yaklaşık iki günlük ihtiyacını karşılayabiliyor. Panel sayısı artırılarak güç sarfiyat miktarı artırılabilir ve sistem normal işletmelerde, evlerde çok rahatlıkla kullanılabilir. Güneş enerjisinden bölgemizde bu şekilde yararlanabileceğimize projeye dahil olmadan önce inanmıyordum ancak bizzat çalışmada yer alarak öğrenmiş oldum. Sistemin özellikle yaylalarda rahatlıkla kullanılabileceğini düşünüyorum."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle