GeriEğitim Öğrencilerden ilginç projeler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrencilerden ilginç projeler

Öğrencilerden ilginç projeler

Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde Beylikbağı Ortaokulu’nda öğrencilerin yaptığı çalışmalar ilgi çekiyor. Tasarlanan projelerde uykusu ağır olan kişilerin uyanmasını sağlayan titreşimli yatak, deprem esnasında uykusu ağır olanları harekete geçirecek olan cihaz dikkat çekti. İş ve Teknoloji Tasarım Dersi öğretmeni Tolga İletmiş çocukların düşüncelerini desteklediklerini, küçümsemediklerini belirterek, bir gün projelerinin bir amaca hizmet edeceğine inandığını söyledi.

Beylikbağı Ortaokulu 7 ve 8’nci sınıf İş ve Teknoloji Tasarım dersi öğrencileri birbirinden ilginç projelere imza atıyorlar. İş ve Teknoloji Tasarım dersi öğretmeni Tolga İletmiş öğrencilere projeleri hazırlamalarında yardımcı olarak, yaratıcılıklarının ortaya çıkmasını sağlıyor. Öğrencilerin yaptığı uykusu ağır olan kişilerin uyanmasını sağlayan titreşimli yatak, deprem esnasında uykusu ağır olanları harekete geçirecek olan cihaz, Çin’deki aslından esinlenerek yapılan grip olanlar için tasarlanan peçetelikle şapka, pet şişeden yapılan rüzgar türbini, güneş enerjisi ile çalışan araba ve birçok çalışma bulunuyor.

Öğrencilerden ilginç projeler

Çocukların düşüncelerini küçümsemediklerini söyleyen Tolga İletmiş, "Ben her zaman şunu düşünüyorum; Diyorum ki onlar yaptıysa daha güzellerini yapabilen varsa onlar da yapsın biz de sevinelim. Biz çocukların düşüncelerini küçümsemiyoruz. İstiyoruz ki her zaman düşüncesi güzel olsun insanların. Küçük düşünceli insanlar yetişmesin. İnanıyorum ki bu proje bir gün bir amaca hizmet eder. Ben onun peşindeyim" dedi.

Tolga İletmiş çocukların düşüncelerinin desteklenmesini istediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Öğrencilerimizden, velilerimizden ve öğretmenlerimizden şunu istiyorum; Çocuklarımızın düşüncelerini sonuna kadar destekleyelim. Artısı ve eksisi olabilir ama o çocukların çok güzel düşünceleri vardır. O çocukların düşünceleri desteklendiğinde bu şekilde ürünler çıkmaktadır. ’Ben de yapabiliyorum’ hissi oluşan çocukların derslerinde de başarı oluyor. Şu anda biz hep şu sistemden yakınıyoruz, ’Benim çocuğum Türkçe, matematik bilmiyor. Benim çocuğum şunu yapamıyor’ Bırakın onu, bunu, şunu yapamıyor kelimelerini, ’Benim çocuğum bunu yapabiliyor’ deyin. Kıyaslamayı bırakın artık, sizin çocuklarınız da değerli, sizin çocuklarınız da bir şeyler yapabiliyorlar. Bunun farkına varın diye bunları gösteriyorum" dedi.

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle