GeriEğitim Öğrencilerden buluş bekleniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrencilerden buluş bekleniyor

Yaratıcılığı desteklemek ve ilköğretim öğrencilerini buluş yapmaya özendirmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK 7. Buluş Şenliği bu yıl Ankara'da yapılacak.

7. TÜBİTAK Buluş Şenliği, 29 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında TÜBİTAK binasında düzenlenecek. Şenliğe, ilköğretim öğrencileri ile ilk kez okul öncesi yaş grubundan çocuklar katılacak.
Şenliğin, 29 Kasımdaki etkinlikleri okul öncesi yaş grubu ve öğretmenlerine yönelik olacak. 30 Kasım ve 1 Aralık günlerinde ise ilköğretim öğrencileri için atölye çalışmaları, yarışmalar ve gösteriler düzenlenecek. Şenlikte, öğretmenler için atölye çalışmaları ve seminerler de olacak.

“BULUŞLAR SERGİLENECEK”

Buluş Şenliğinde, ilköğretim öğrencilerinin gönderdiği buluşlarla bir sergi düzenlenecek. Sergiye gönderilecek buluşlar için konu sınırlaması olmayacak ve buluşların tamamı sergide yer alacak. Ancak, önceden yapılmış, internetten kopyalanmış, buluş değil de bilimsel proje niteliğinde olan ürünler sergiye kabul edilmeyecek.
Sergi için buluşun kendisi, maketi ya da posterli sunumu gönderilebilecek. Gönderilecek ürünlerin boyutları, posterler için 50x70, maket ve buluşlar için 80x80 santimetreyi geçmeyecek. Buluş başvuruları, 17 Kasıma kadar posta yoluyla yapılabilecek.

BULUŞ ATÖLYELERİ

Şenlikte, ilköğretim öğrencilerinin sınıflarına göre, üç farklı buluş atölyesi düzenlenecek. Buluşçular bu atölyelere önceden hazırlık yaparak gelebilecekler. Bu atölyelerde, kolay bulunabilen ya da atık malzemeler kullanılacak.

Şenlikteki atölyelerde, öğrencilerden, çoğunu TÜBİTAK'ın sağlayacağı belli sayıda malzemeyi kullanarak kısıtlı bir sürede ürünlerini ortaya çıkarmaları istenecek.
Buluş atölyelerinin sonunda, ortaya çıkan buluşlar yarıştırılacak. En iyi dereceleri yapan buluşların sahiplerine ödüller verilecek.
Buluş atölyeleri ve şenlikte gerçekleştirilecek öteki etkinliklerle ilgili bilgi http://www.biltek.tubitak.gov.tr/cocuk/bulus_senligi adresinden edinilebilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle