GeriEğitim Öğrenciler yaşayan heykel hazırladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrenciler yaşayan heykel hazırladı

Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu Moda Tasarımı programı Öğretim Görevlisi Kemal Yanmaz ve öğrencileri tarafından bitkiler kullanılarak hazırlanan yaşayan heykel, 20’nci Bayındır Çiçek Festivali’nde sergilenecek.

Öğrenciler yaşayan heykel hazırladı

Antalya’da çiçek ve çocuk temasıyla düzenlenen Expo 2016, Türkiye’nin bitkiler kullanılarak hazırlanan yaşayan heykeline ilham verdi. Bayındır Belediyesi’nin desteğiyle Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu (MYO) Moda Tasarımı programı Öğretim Görevlisi Kemal Yanmaz ve öğrencileri, 3 ayda, galvaniz konstrüksiyonundan damlama sulamasına ve alçısına kadar el emeğiyle bitkilerle bezenen ilk yaşayan heykeli hazırladı. Yaşayan heykel, 3-7 Mayıs’ta düzenlenecek olan 20’nci Bayındır Çiçek Festivali’nde sergilenecek.

Yaşayan heykel çalışmalarını hazırlık aşamasında ziyaret eden Ege Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, bilim, sanat ve uygulamalı eğitimi bir araya getiren yaşayan heykel çalışmasının Türkiye çapında ilgi görecek bir proje olduğunu, Ege Üniversitesi’nin gelecekte de benzeri çalışmalar gerçekleştireceğini söyledi.

BİTKİ ESTETİKLE BULUŞTU

Bayındır MYO’da moda tasarımı, giyim üretim teknolojisi, seracılık, peyzaj ve süs bitkileri, çim alan tesisi ve üretimi gibi programlarda eğitim verildiğini anlatan öğretmen görevlisi Yanmaz, disiplinlerarası bir çalışmayı öğrencileriyle gerçekleştirmenin uygulamalı eğitime büyük katkı sağladığını belirten. Yanmaz, bitkiyi estetikle buluşturduklarını söyledi. Betonlaşmanın günümüzde şehirlerin en önemli sorunu olduğunu hatırlatan Yanmaz, “Bakır, kurşun, alüminyum veya paslanmaz çelik yerine gelecek günlerde şehirlerimizin bitkilerle bezenen yaşayan heykellerle renklenmesini, şehirlerimizin doğa ile biraz olsun yakınlaşmasını istiyoruz” dedi.

ZEYNEP TEYZEDEN İLHAM ALDI

Çiçek festivali öncesi Bayındır MYO Müdürü Doç. Dr. Aslı Güneş, Kemal Yanmaz ve öğrencilerle bir araya gelen Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli, bacasız fabrika olarak nitelendirilen çiçekçilikten Bayındır’da 5 binden fazla kişinin ekmek yediğini hatırlattı ve “Bayındır’da bahçesinde yetiştirdiği fesleğenlerle çiçekçiliği başlatan Zeynep Çakır teyzemizden ilham alarak 20’nci yıla özgü bir etkinlik yapmak istedik. Bugüne kadar ancak yurtdışı fuarlarında görebildiğimiz bu çalışmayı Ege Üniversitesi Bayındır MYO aracılığıyla gerçekleştirmek ve Türkiye’nin ilk yaşayan heykelini festivalimizde sergileyecek olmak büyük onur” dedi. Başkan Sesli, gelecekte de yaşayan heykel projelerinde Bayındır MYO ile ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirtti.

TALEP OLACAKTIR

Çiçeğin başkenti Bayındır’da uygulamalı eğitimin yeni bir ekonomik katkıya dönüştüğünü belirten MYO Müdürü Doç. Dr. Aslı Güneş ise “Yaşayan heykelin sergilenmesinin ardından gerek devlet kurumlarından, gerekse de özel sektörden talep göreceğini tahmin ediyoruz. Üniversitemizin döner sermayesi çerçevesinde gelecek talepler eğitimimize ekonomik katkı olarak değerlendirilebilir” diye konuştu.

ÖMÜRLÜK HEYKEL

Heykel için bitki seçiminin Bayındır’ın iklim şartlarına uygun olarak gerçekleştirildiğini belirten Kemal Yanmaz ise şöyle konuştu:
“Alternantera, sedum, gül sedum ve gras kullanarak hazırladığımız heykelimiz dört mevsim yaşayacak. Yıllar boyunca zarar gören ve bozulan bitkilerin yerine yenilerini ekerek heykelimizi yıllarca sergileyebileceğiz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle