GeriEğitim Öğrenciler tasarlayacak, özel şirket üretecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrenciler tasarlayacak, özel şirket üretecek

Öğrenciler tasarlayacak, özel şirket üretecek

Yapılan işbirliğiyle üniversiteliler uçak tasarımı yapacak, bir firma da bu tasarımları üretime dönüştürecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arasında ‘Very-Light Aircraft (VLA-Çok Hafif Uçak) Geliştirilmesine Yönelik Bağımsız Araştırma Geliştirme (BARGE) Projesi’ kapsamında sözleşme imzalandı.

Projeye göre, uçağın tasarımını ODTÜ öğrencileri yapacak, üretim, montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri ise TAI tarafından yürütülecek. Gerçekleştirilen törenle ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ve TAI Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil proje sözleşmesini imzaladı.

Kotil, çok mutlu olduğunu belirterek, “Geleceğin projeleri için mühendis ihtiyacımızı karşılamak üzere üniversite ortaklıklarımıza çok önem veriyoruz. Bu projeyle birlikte ilk deneyimler kazanılacak ve Türkiye’deki havacılık çalışmalarına uzman gençler yetiştirilecek” dedi.

Projeyle üniversite ve sanayi işbirliğinin geliştirilmesi başta olmak üzere savunma sanayi ve havacılık sektöründe istihdam edilecek mühendislik bölümü öğrencilerinin uçak tasarımı, üretimi, montajı, yer ve uçuş testi alanlarında yetiştirilmesi amaçlanıyor. TAI ve ODTÜ arasında imzalanan anlaşmada öğrencilerin tasarım faaliyetlerine eğitimleri sırasında başlaması ve tasarımlarının ürüne dönüştürülmesi sağlanacak. Böylece öğrencilerin uçak tasarımıyla havacılık sektörüne de özendirilmesinin önü açılacak.

Proje kapsamında başlangıçta havacılık, uzay ve uçak bilimleri alanında bölümlere sahip üniversitelerden İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve ODTÜ pilot üniversiteler olarak seçilmiş, geçtiğimiz Nisan ayında ise İTÜ ile proje başlatılmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle