GeriEğitim Öğrenciler her soruya cevap veren robot yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrenciler her soruya cevap veren robot yaptı

Öğrenciler her soruya cevap veren robot yaptı

Bursa'da ortaokul öğrencilerinin yaptığı robot, kendine sorulan her soruya anında cevap veriyor.

Bursa özel okulda öğrenim gören 11 yaşındaki 7 öğrenci, öğretmenleri sordukları sorulardan bunalınca yapay zekayla çalışan robot yapmaya karar verdi. Öğrenciler okulda gördükleri bilişim teknolojileri dersinde öğrendikleri programla suni zekayla çalışan robot yaptı. Öğrencilerin ‘Robotan’ ismini verdikleri robot bilgisayara bağlı çalışıyor.

400 LİRAYA MAL OLDU
Robotan, internetten edindiği bilgileri uzun uzun anlatıyor. Öğrencilerin sorduğu her soruya sesli olarak cevap veren robot, sadece 400 liraya mal oldu. Öğrenciler bu robotu seri üretime geçirip, öğretmeni olmayan köy okullarına yollamayı planlıyor. Bu robot ayrıca okulların bilgi köşelerine de konularak, öğrencilerin akıllarına takılan sorulara anında sesli olarak cevap verecek. Öğrenciler şu an için yazılı soruları sesli olarak cevaplayan robotu sesli komutla sorulara cevap verir hale getirecek.

Tan okulları öğrencileri; Egemen Kartallar, Yiğit Yörükoğlu, Selin Barış, Elifnaz Öztat, Hayal Ceylan Güven, İnci İyisoy ve Ebralsu Güçman, robotu geliştirerek, Türkiye'nin çeşitli illerinde ve yurtdışındaki yarışmalarda birincilik için yarışacak.

Öğrenciler her soruya cevap veren robot yaptı
“ÖĞRETMENİMİZ ÇILDIRINCA BÖYLE BİR PROJE YAPTIK”
"Çok soru sorduğumuz öğretmenimiz çıldırınca böyle bir proje yaptık" diyen öğrenciler şu bilgileri verdi:
"Bilişim teknolojileri öğretmenimize danışarak suni zekayla çalışan robot yapmak istediğimizi söyledik. Vakit kaybetmeden çalışmaya başladık ve 3 aylık bir periyot sonunda yapay zekayla çalışan robotumuzu bitirdik. Robotumuz klavye üzerinden yazdığımız soruları algılayıp internet üzerinden araştırarak 3 saniyede sesli olarak sorduğumuz soruya ayrıntılı olarak cevap veriyor."

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Salih Güngör, "Robot fikri öğrencilerden geldi. Bir gün ders işlerken heyecanlı bir şekilde yanıma geldiler. 'Kendi robotumuzu kedimiz yapalım' dediler. Kendi yazılımlarını yazarak robotu yaptılar. Robot, bilgisayardan yazılı olarak sorduğumuz soruları sesli olarak cevaplıyor. Aynı zamanda ağzını oynatarak, başını sağa sola çevirip karşısındaki kişiyi takip ediyor. Sorduğunuz her soruya yarım saat cevap veriyor" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle