GeriEğitim Öğrenci ne derse öyle olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrenci ne derse öyle olacak

Öğrenci ne derse öyle olacak
refid:8880243 ilişkili resim dosyası

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde öğrencinin bir üst sınıfa kaç dersten borçlu geçmesi gerektiğine, öğrencilerle yapılmakta olan anket sonucuna göre karar verilecek.

ORTAÖĞRETİM Kurumları Sınıf Geçme Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikte, öğrencinin bir üst sınıfa kaç dersten borçlu olarak geçmesi gerektiğini öğrencilerle yapılmaya başlanan anket etkileyecek. Halen 2 dersten başarısız olan öğrenciler "sorumlu" olarak üst sınıfa geçilebilirken, bu sayı anketin Talim ve Terbiye Kurulu'nda değerlendirilmesinden sonra artırılacak.

 

Sınıf geçme sisteminde yapılacak değişiklikle, öğrenci başarısız olduğu 3 ders için "ortalama yükseltme sınavı"na girebilirken, yeni düzenlemede, bunun için sınırlama olmayacak, öğrenci kaç dersten başarısız olduysa, o kadar dersten okulların kapanmasından bir hafta sonra "not yükseltme sınavı"na katılabilecek. Mevcut uygulamada, öğrenci 2 dersten borçlu olarak bir üst sınıfa geçerken, yeni düzenlemede, bu sınır kaldırılacak, borçlu geçilen ders sayısı 5-6'lı bulabilecek.

 

SONUCA GÖRE KARAR

 Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, getirilmek istenen düzenlemenin yabancı ülkelerde ve üniversitelerde de uygulandığını, öğrenciyi "sınıfta kalma korkusundan kurtarmayı" amaçladıklarını söylediler. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yönetmelik değişikliğinde, bir üst sınıfa borçlu geçilmesi için ders sayısının artırılması önerisini, Talim ve Terbiye Kurulu ise uygun bulmadı ve bu değişiklikten önce öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilerin görüşünün alınmasının uygun olacağını bildirdi. Bunun üzerine hemen anket çalışmasına başlandı. Mayıs ayı ortalarında anket sornuçları Talim ve Terbiye Kurulu'nrda değerlendirelecek.

 

Anket sonuçları da dikkate alınarak öğrencinin bir üst sınıfa kaç dersten borçlu olarak geçebileceğine karar verilecek. Yetkililer, 2 olan borçlu geçme sayısının artırılıcağını, ancak bunun sınırının ne olacağının anket sonucuna göre kararlaştırılacağını söylediler.

 

250 BİN ÖĞRENCİ KALIYOR

 Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre yılda 50 bin öğrenci "devamsızlık"tan, yaklaşık 200 bin öğrenci de başarısızlığı nedeniyle sınıf tekrarlıyor. Başarısızlık  9. sınıfta daha yüksek olurken, sınıf yükseldikçe başarısızlık oranı da düşüyor. Yetkililer, öğrencinin üç dersten kalınca tüm dersleri tekrarlaması yerine, borçlu olarak geçmesinin daha uygun olacağını, sınıf tekrarlamanın maliyetinin de azalacağını söylediler.

 

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ

Talim ve Terbiye Kurulu, lise öğrencilerinin "alan değiştirme"sinde yaşanan karmaşayı da gidermeyi gündemine aldı. ÖğrencilerSayısal(fen-matematik) , sözel ve eşit ağırlık olarak tercihlerine göre eğitim görüyor, belirli dönemlerde öğrencilereMilli Eğitim Müdürlüğü tarafından alan değiştirme olanağı sağlanıyordu. AncakLiseler 4 yıl olduktan sonra ilk defa önümüzdeki öğretim yılında lise 4. sınıfa başlayacak öğrencilere bu olanak sağlanmadı.

 

Yetkililer, mevcut uygulamada alan değişikliğinin 10. sınıf sonunda yapıldığını, öğretim süresinin 4 yıla çıkması nedeniyle 11. sınıfta da alan değişikliğine olanak sağlanmaması nedeniyle binlerce öğrencinin mağdur olduğunu belirttiler. Yetkililer, 11. sınıf öğrencilerine alan değiştirmeye olanak sağlayacak yönetmelik değişikliğinin de gerçekleştirileceği müjdesini verdiler. Böylece, öğrencilerin katsayı engeliyle karşılaşmamaları sağlanmış olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle