GeriEğitim ODTÜ ‘Tasarım Fabrikası’nda fikirler ürüne dönüşüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ODTÜ ‘Tasarım Fabrikası’nda fikirler ürüne dönüşüyor

ODTÜ ‘Tasarım Fabrikası’nda fikirler ürüne dönüşüyor

ODTÜ bünyesinde kurulan Tasarım Fabrikası'nda, farklı alanlardan akademisyen ve öğrencilerin oluşturduğu disiplinler arası takımlar, sanayi kuruluşları, teknoloji şirketleri ve araştırma enstitüleriyle iş birliği halinde yeni ürünler geliştiriyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde kurulan Tasarım Fabrikası'nda, akademisyen ve öğrenciler, disiplinler arası takımlar oluşturarak, sanayi kuruluşları, teknoloji şirketleri ve araştırma enstitüleriyle iş birliği halinde yeni ürünler geliştiriyor.

Tasarım Fabrikası Direktörü ve Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Gönenç Sorguç, öğrencilerin disiplinler arası takımlar halinde çalıştığı merkezde, gerçek problemlere yönelik projeler hazırlandığını, akademik birimlerde üretilen bilginin ürüne dönüştürülmesi ve ticarileştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Bütün disiplin ve seviyelerden üniversite öğrencilerinin çalışmalara katılabildiğini anlatan Sorguç, "Merkezimizde, teorik ve pratik bilginin, yeni ürün fikirleri ve çözüm önerilerine dönüştürülmesinde, yol gösterici eğitim programları da sunuluyor. Yürütülen eğitim programları arasında, disiplinler arası grup çalışması, ortak çalışmaya dayalı tasarım yaklaşımları, gerçek problemler için çözüm önerileri ve prototip geliştirme gibi konular bulunuyor" dedi.

FİRMALARIN PROBLEMLERİ İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Prof. Dr. Sorguç, Tasarım Fabrikası'nda, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren firmalarca ortaya konan problemler için yenilikçi bakış açısıyla çözüm önerileri üretildiğini söyleyerek, şöyle devam etti:
"Sanayi kuruluşları, teknoloji şirketleri ve araştırma enstitüleriyle iş birliği halinde yeni ürünler geliştiriyoruz. Bu kapsamda, hızlı prototipleme ve ürün geliştirme altyapısının bulunduğu merkezimizde 40'dan fazla proje hayata geçirildi. Merkezdeki çalışmalar arasında, soğutucuların harcadığı enerjiyi azaltmayı, zırhlı araçların hendekleri kolayca aşmasını, deprem anında insanları üzerlerine düşecek ağırlıktan korumayı ve arama kurtarma ekibiyle iletişimlerini sağlamayı amaçlayan projeler yer alıyor."

MERKEZDE 28'İN ÜZERİNDE AKADEMİSYEN ÇALIŞIYOR
Tasarım Fabrikası'nda, farklı alanlardan 28 akademisyenin, çözüm önerilerinin ve ürünlerin geliştirilmesinde öğrencilere danışmanlık yaptığını belirten Sorguç, şunları söyledi:
"Merkezde, öğretimde yeni bir modelin benimsendiği 'disiplinler arası tasarım stüdyosu' dersi de veriliyor. Öğrenciler, dönem boyunca akademisyenlerin öğreticiliğinde, sanayi, kamu ve sivil toplum kuruluşları tarafından sunulan bir probleme çözüm bulmak için çalışıyor. Yeni öğretim modeliyle öğrencilerin çözüm önerileri sunma, ürün tasarlama, yeni fikirleri hayata geçirme gibi becerileri gelişirken, ülkedeki kuruluşların yaşadıkları sorunlar da çözüme kavuşuyor."

PROJELER İÇİN PATENT ALINIYOR
Merkezde hayata geçirilen projeler için patent alındığını da belirten Prof. Dr. Sorguç, bu kapsamda hazırlanan projelerden üçü için patent başvurusu yapıldığını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle